Muzulmán fejkendőkről indított egyetemi kurzus borzolja a kedélyeket Drezdában. Az intézmény tagadja a vádakat, melyek szerint a nők elnyomását és az iszlamizáció támogatását jelképező öltözékeket reklámoznák.
A tavaszi és a nyári tananyag részévé vált a muzulmán kultúráról szóló, immáron ötödik alkalommal meghirdetett kurzus Németországban. A „Fejkendő és hidzsáb Drezdában – az iszlám öltözködési szabályai” nevű egynapos tömbösített kurzus betekintést enged az iszlám öltözködés szabályainak eredetébe és valódi jelentésébe. Ezzel ugyan nem léptek át semmilyen határt, de a kurzus leírása széles körben felháborodást keltett.
„A színes fejkendők felkeltik az érdeklődésünket a viselője iránt. A különböző színek, formák, megkötési technikák és anyagok mind a muszlim arckendőt viselő emberek különböző kulturális hátteréről árulkodnak” – írják. A kurzus leírásában az is szerepel, hogy a résztvevőknek fel kell próbálniuk ezeket a kendőket, hogy érezzék, milyen érzés, ha eltakarják az arcukat.
Bár a drezdai hatóságok nem találtak kivetnivalót a kurzus leírásában, a németek kritikus észrevételeikkel árasztották el az egyetem Facebook-oldalát.
Nem nyugati, nem is érdekes
„Ezek az öltözékeket az iszlám kultúrában használják a nők elnyomására. És maguk egy ilyen kurzust indítanak a városvezetés pénzéből? Ez azt jelenti, hogy azoknak a nők, akik nem ezzel a kulturális háttérrel rendelkeznek, de itt élnek, hozzá kellene szokniuk az efféle ruhákhoz?” – osztotta meg véleményét a kurzust ellenző egyik kommentelő.
„2018-at írunk, nem a középkorban élünk! Ezek a ruhák a legkevésbé sem keltik fel az emberek kíváncsiságát. Az iszlám ilyenfajta népszerűsítése egyszerűen szánalmas” – írta egy másik hozzászóló.
Sokan kételkedtek a kurzus létezésében, mások viccnek gondolták. Volt aki kiemelte, hogy a színes fejkendőkkel megpróbálják elterelni a figyelmet arról, hogy rengeteg nőnek nincs választása a fejkendő viselésében, ha nem teszik, akkor erőszakos fenyegetéseknek teszik ki magukat, ráadásul családjuk is kiközösíti őket.
Politikusok és jogvédők is bírálják a kurzust
A téma német politikusok és aktivisták figyelmét is felkeltette. Joerg Kiesewetter, a német kormánykoalíciót alakító Kereszténydemokrata Unió képviselője is bírálta a kurzust: Mindannyian szeretnénk egy olyan társadalomban élni, ahol egymás szemébe nézhetünk, és nem azt tanulmányozzuk, hogy hogyan tudjuk elfátyolozni magunkat – nyilatkozta a Bild német lapnak.
A kezdeményezést Seyran Ates német muzulmán jogvédő aktivista is bírálta, mivel meglátása szerint a kurzus az iszlám hagyományos modelljét tanítja, amiben a nők társadalmi korlátai áttörhetetlennek tűnnek. Ráadásul kendőkkel tanítani diákokat egy vallásról nem a legjobb ötlet, ezért külsőséges megoldásnak tartja a nemi egyenlőség helyett a színes anyagú kendők kötési technikáival való bajlódást.
Az egyetem kedden közleményben reagált a vádakra. Leírták, hogy a kurzust elsősorban menedékkérőkkel egy „az arab világ menekültjeivel foglalkozó önkéntesek” számára készült, és olyan szakemberek tartják, akik a nők szerepét és jogait tanulmányozzák a muzulmán világban. Rámutattak, hogy a 2016-ban indult, immáron ötödik szemeszterben meghirdetett óra nem propaganda, csak a populista közvélemény tünteti fel annak.
Orientalista.hu – Hirado.hu, Bild
Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »