Egy füleki férfi bazaltba ágyazva talált rá az eddigi legnagyobb szlovákiai zafírkőre. Oravec László amatőr ásványkutató négy évvel ezelőtti saját rekordját döntötte meg az új drágakővel, melynek a Császár nevet adta. A Szalánc-hegységbeli dubniki opálon kívül a zafír Szlovákia egyedüli ismert drágaköve.
A Füleki Vármúzeum paleontológiai gyűjteményébe még tavaly bekerült négy zafírkő, melyeket Oravec László az Ajnácskő melletti Csontos-árokban talált.
A ritkaságszámba menő drágakövek azóta a vármúzeum állandó tárlatát gazdagítják, és az idei szezon végéig egy újabb, az eddigi legnagyobb szlovák zafír is a látogatók örömére fog szolgálni, amely az elmúlt hónapokban került László birtokába.
„Méreteit tekintve 1,8 cm x 0,7 cm, de mivel bazaltba van ágyazva, ezért nagyobb is lehet. Viszont mindig csak a látható méretekből indulhatunk ki”- mondta László, aki az új szerzeménnyel saját négy évvel ezelőtti rekordját döntötte meg.
„Az 1,43 cm volt és a Király nevet adtam neki”- tette hozzá.
Szlovákiában az Ajnácskő környékéről származó zafírról, mint a korund változatáról, először Dr. Szádeczky Gyula ásványkutató és geológus számolt be 1899-ben. Az ásványt az ismert paleontológiai lelőhelyen, az Ajnácskő melletti Csontos-árokban találták meg bazaltba ágyazva. 100 évvel később, a Csontos-árok paleontológiai kutatása során, ismét felbukkant a zafír, noha csak üledékben lerakódott mállott állapotban.
2015 végén, több éves keresés után talált rá Oravec László a bazaltban megbúvó első zafírmintákra Gömöralmágy község határában, egy Ajnácskőtől nem messze fekvő kőbányában. Kitartásának és a továbbiakban előkerült példányoknak köszönhetően a szlovák zafírok számos állami intézmény és magánmúzeum hazai és külföldi gyűjteményébe kerültek be.
Egyébként eddig több mint 80 darab bazaltba ágyazott zafírt találtak Ajnácskő környékén. A község az említett drágakő legjelentősebb Kárpát vidéki lelőhelye.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »