Infláció, reálbérek, foglalkoztatás – A három pillérből kettő megroppant a friss statisztikai adatok szerint

Infláció, reálbérek, foglalkoztatás – A három pillérből kettő megroppant a friss statisztikai adatok szerint

Még el sem kezdődött igazán az energiaválság, de a Statisztikai Hivatal adatai elég kemény telet josolnak a szlovákiai gazdaság számára.

Az infláció nagysága augusztusban elérte a 14 százalékot, és immáron 12 hónapja megállás nélkül emelkedik, megállíthatatlanul. Sőt, fél éve, azaz hat hónapja van Szlovákiában két számjegyű, tehát vágtató infláció.

A 22  éve nem látott pénzromlás elsődleges hajtóereje az energia és az élelmiszerek árának emelkedése.

A Statisztikai Hivatal közlése szerint a fogyastói kosár minden szegmense drágult augusztusban az előző év augusztusához képest, a tételek fele pedig legalább 10 százalékkal lett drágább.

Az élelmiszerek általában 21,6 százalékkal drágultak, a nem alkaholos italok 14 százalékkal.

A kenyért 24,5 százalékkal, a hús 21,8 százalékkal került többe, a tej ára 21,8 százalék emelkedett. A tojás 22,9, a gyümölcs 11,8, a zöldség 15,9 százalékkal drágult.

A lakhatás és energia ára a másik legfontosabb felhantóerő: augusztusban az előző év augusztusához képest 16,3 százalékkal emelkedtek. (Megjegyezzük, hogy az energiaválság első hulláma épp tavaly augusztusban kezdett szárba szökkenni, így most éves összehasonlításban kevésbé látványos számokat láthatunk majd, még ha a pénztárcánkhoz mérve brutálisak is az adatok.)

Hírdetés

Gyakorlatilag a lakosság minden aktivitás szerinti szegmensét súlyosan érinti az infláció. A megélhetési költségek a dolgozók háztartásai esetében 11,6 százalékkal, az alacsonyjövedelmű háztartásoknál 11,7 százalékkal, a nyugdíjasoknál 12,6 százalékkal emelkedtek.

És ezzel még nincs vége

Júliusra a szlovákiai gazdaság minden ágazatában csökkenésnek indultak a reálbérek, vagyis lassabb tempóban emelkednek a fizetések, mint ahogy a megélhetési költségek.

Kétszámjegyű mértékben emelkedtek az átlagfizetések az építőiparban (11,3 száazlék, ami 915 eurót jelent bruttóban), a vendéglátásban (10,8 százalék, 971 euró). A leggyengébben az éttermek esetében emelkedtek a nominál bérek, ott 1,5 százalékos volt az adat, ami szerény 622 eurót jelent bruttóban.

Ám 14 százalékos infláció mellett a bérek mögötti vásárlóerő már jóval gyengébb. Értelemszerűen az éttermi alkalmazottak fizetése szenvedte el a legnagyobb leértékelődést (11s zázalék), de 8 százalékkal ér kevesebbet éves összehasonlításban a nagykereskedelemben dolgozók bére is. Még az IT és kommunikációs szektor, valamint a gépjárműjavító szektor reálbérei is hat százalékot olvadtak lejjebb. Az ipar esetében az arány 5,8 százalékos csökkenés.

És még mindig nincs vége a sornak. Szlovákia legfontosabb ágazata az ipar, amely mind a kivitel mind a GDP igen nagy részarányáért felelős. A júliusi adatok szerint (amikor még nagy leépítésekről még nem lehetett hallani az energiaválsággal kapcsolatosan), 0,5 százalékkal csökkent az alkalmazottak száma. Ez az adat önmagában nem annyira megrázó, ám ha hozzátesszük, hogy júliusban már zsinórban ötödik hónapja volt negatív az ipar foglalkoztatási szaldója, a helyzet több, mint aggodalmat keltő.

Körkép.sk

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »