Indokolatlanul sietteti az Orbán-kormány a CETA ratifikálást

Indokolatlanul sietteti az Orbán-kormány a CETA ratifikálást

A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) szerint teljesen indokolatlan az EU-Kanadai szabadkereskedelmi egyezmény (CETA) ratifikálási folyamatának hazai siettetése, különösen annak fényében, hogy a következő hónapokban Hollandia várhatóan le fogja szavazni azt. A holland szenátusban ugyanis október óta nincs meg a többségi támogatottsága a CETA-nak. Az MTVSZ állásfoglalásban rögzítik: a holland alsóház a december 9-i héten fog tárgyalni a CETA ratifikálásáról és december 17-én szavazhatnak arról. Ezt követően a szenátusnak is jóvá kellene hagyni a CETA ratifikálásával kapcsolatos döntést, erre február-március során kerülhet sor. A szenátusban viszont nincs többségi támogatottsága a CETA-nak.

Arra is rávilágítanak, hogy több EU-tagállam, így Lengyelország is kivár.

„Véleményünk szerint Magyarországnak sem érdeke, hogy a holland szavazás előtt elsiesse a CETA ratifikálását”

– írták.

A környezetvédelmi civilszervezet felidézi a Schiffer Andráshoz köthető – és a kormánypártok által is elfogadott – parlamenti határozatot, miszerint

Hírdetés

„az Országgyűlés felhívja a Kormányt, hogy ne támogassa olyan szabadkereskedelmi megállapodás létrejöttét, amely veszélyezteti a környezet- és egészségvédelem, az élelmiszerbiztonság, valamint az emberi jogi, illetve munkajogi garanciák jelenlegi szintjét, továbbá antidemokratikus vitarendezési eljárást tartalmaz.”

A CETA viszont a befektetői bírósági rendszer bevezetése, a gmomentesség-gyengülése, a környezetvédelem és az élelmiszerbiztonság veszélyeztetése, valamint az európai mezőgazdasági termelők megkárosítása okán ebbe a kategóriába tartozik.

„A Magyar Természetvédők Szövetsége a CETA ratifikálásának elutasítását javasolja, és megfontolandónak tartja a parlamenti vita tavaszi időszakra való elhalasztását”

– fogalmaztak.

Ahogy arról beszámoltunk, az Orbán-kormány és a Fidesz tegnap éjszaka több javaslatot is benyújtott a parlament elé, köztük a lex szájzárt és a CETA ratifikálását. 


Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »