Íme az ember, aki legyűrheti az Iszlám Államot

Íme az ember, aki legyűrheti az Iszlám Államot

Bűnöző édesapa gyermekeként vágott rendet New Yorkban az életét a bűnüldözésre feltevő Rudy Giuliani. A főügyészként, majd New York polgármestereként tevékenykedő olasz származású politikus Donald Trump iránti hűségéért lehet az új amerikai külügyminiszter. Az MNO-nak nyilatkozó szakértő szerint kinevezése a terrorizmussal szembeni szigort jelképezné.

Végig kitartott Donald Trump mellett, ezért hálából ő lehet az új amerikai külügyminiszter – röppent fel a hír Rudolph Giulianiról, New York volt polgármesteréről. Egyelőre hivatalosan még nem erősítették meg a hírt, de Giuliani nem cáfolta az értesülést, amikor a Wall Street Journal rákérdezett.

Annyi bizonyos, hogy az 1944. május 28-án New Yorkban született Giuliani rendkívül érdekes figura. Szinte mesébe illő motívum, hogy egy bűnöző apa gyermeke vágjon rendet a bűn városában. Giuliani édesapját 1934-ben tartóztatták le, másfél évre hűvösre is tették, mert fegyverrel kirabolt egy tejesembert. Az öreg Giuliani később megbánta tettét és elhatározta, mindent megtesz, hogy fia ne ismételje meg a hibáit, ezért beíratta egy szigorú bentlakásos gimnáziumba. Az olasz származású későbbi polgármesterre olyan hatással volt az iskola, hogy pap akart lenni. Végül mégis az „igazságosztás” mellett tette le a voksát, jogot végzett. Eleinte egy washingtoni ügyvédi irodának dolgozott, majd magánpraxist nyitott. Később három elnök alatt is ügyészként dolgozott az igazságügyi minisztériumban, Reagan elnöklése idején pedig főügyészként tevékenykedett. 1983-ban – miután New York déli részének főügyésze lett – kezdte meg élethosszig tartó küzdelmét a drogok, a bűnözés és a kormányzati korrupció ellen. A bűnöző édesapa fiából végül az amerikai történelem leghatékonyabb ügyésze lett, munkássága során 4152 esetben született elmarasztaló ítélet. Kedvenc „áldozatai” a fehérgalléros bűnözők voltak.

Nincs kegyelem a bűnüldözésben

Először 1989-ben mérettette meg magát a polgármesteri címért, de alul maradt David Dinkinsszel szemben. Négy évvel később ismét összecsaptak, de ezúttal már Giuliani került ki győztesként, ő lett a kokainjárvány sújtotta város 107. polgármestere. Hivatalba lépését követően azonnal nekilátott a rendteremtésnek, ami annyira sikeresnek bizonyult, hogy kormányzósága első két évében harmadával sikerült csökkentenie a súlyos bűncselekmények, míg felére a gyilkosságok számát.

 Rudolph Giuliani New York polgármestere (b), Kofi Annan ENSZ főtitkár (k) és George Pataki New York kormányzója (j) a World Trade Centert ért terrortámadás helyszínén 2001. szeptember 18-án New Yorkban Fotó: Timothy A. Clary / Europress/AFP  

A szeptember 11-i terrortámadás idején polgármesteri tisztségének utolsó napjait töltötte. A tragédiát követően még a sitthordásban is részt vett a World Trade Center romjainál, megható beszédeivel pedig – ha a rendteremtésével nem tette volna meg korábban – végképp beférkőzte magát az amerikaik szívébe. A polgármesteri székben Michael Bloomberg váltotta, Giuliani pedig 2002-ben biztonsági céget alapított, de nem tűnt el, azóta is a politika reflektorfényében sütkérezik. Teszi ezt annak ellenére, hogy közben a prosztatarákkal küzdött.

 

Hírdetés

Nyíltan lerasszistázta a Black Lives Mattert

Az egykoron az elnökjelöltségért is versengő Giuliani legmeglepőbb megnyilatkozása a kampányban az volt, amikor lerasszistázta az afroamerikaiakkal való egyenlő bánásmódért küzdő Black Lives Matter (Fekete életek számítanak) nevű civil mozgalmat. Kijelentése nagy visszhangot keltett. „Ha meg akarod védeni a fekete életeket, akkor nemcsak a rendőrségtől kell megvédened ezeket a fekete életeket” – fogalmazott Giuliani. Szerinte ritkán fordul elő, hogy rendőrök afroamerikaiakat gyilkolnak meg, de ha előfordul, akkor nagyon nagy sajtófigyelmet kap, miközben a feketék egymás közti erőszakjáról alig esik szó. „Chicagóban minden tizennegyedik órában” előfordul olyan súlyos bűncselekmény, amit feketék követnek el feketék ellen – állította a volt polgármester. Majd leszögezte, hogy szerinte az afroamerikaiaknak arra kellene tanítaniuk a gyermekeiket, hogy tiszteljék a rendőröket, és kerüljék az erőszakot a saját közösségeikben.

„Ha én fekete apa volnék, és aggódnék a gyermekem biztonságáért, de ha igazán aggódnék, s nem csak politikát csinálnék belőle, akkor azt mondanám neki, hogy tisztelje nagyon a rendőröket, mert a többségük jó ember, még ha akadnak is köztük rosszak is” – mondta Giuliani. Majd azt fejtegette, hogy az afroamerikaiak a zenéjükkel és a popkultúrájukkal hozzájárulnak a feszültség elmélyítéséhez, mert „a rapszámaik szövegei rendőrök meggyilkolásáról szólnak”.

Legyűrni a terrorizmust

Még eléggé képlékeny, hogy valóban Giuliani kapja a pozíciót, hiszen amikor a legfelsőbb bíróságban a poszt várományosaként rebesgették személyét, ezt nem ambicionálta – mondta az MNO-nak Lakatos Júlia, a Méltányosság Politikaelemző Központ nemzetközi igazgatója. Az Amerika-szakértő szerint Giuliani külügyminiszteri kinevezése a terrorizmussal – akár az Iszlám Állammal – szembeni szigort jelképezné. Ez a militánsabb stílus nagyon eltérne a Hillary Clinton által képviselt hangnemtől.

 Rudolph Giuliani a színpadra érkezik, hogy Donald Trump mellett kampányoljon 2016. október 12-én Floridában Fotó: Gerardo Mora / Europress/AFP  

Az amerikai külpolitikában különösen gyakori, hogy nagyköveti vagy egyéb pozícióval kínálnak meg neves támogatókat – válaszolta a szakértő arra a kérdésünkre, hogy mennyiben a hűséges támogatás visszafizetése Trump célja Giuliani esetleges kinevezésével. Mindezek ellenére Lakatos Júlia szerint inkább szimbolikus kérdésről van szó, „Trump érdekesen sakkozik, mert a nagyobb változást akaró választóknak szimpatikusabb, keményvonalas, szélsőségesebb embereket is tervez a kormányába rakni”, de ugyanakkor konszenzusos, békéltető pozícióvárományosokat is lebegtetnek. Trump célja ezzel, hogy ne veszítse el azokat a szavazókat, akik azért szavaztak rá, hogy az eddigiektől merőben eltérőt képviseljen, de az új támogatók begyűjtését se mulassza el. 

Lakatos Júlia szerint Giuliani nem kifejezetten külpolitikai szakértő, egyáltalán nem a külpolitika világából jött. A poszt várományosa még John Bolton korábbi ENSZ-nagykövet. Annak kapcsán, hogy a további pozíciókra kiket húzhat elő vajon Trump a kalapból, a szakértő azt mondta, rengeteg név forog a médiában, többek között azért is, hogy teszteljék a közvéleményt, ezért nem is mondana neveket, szerinte egyelőre casting folyik.

Pikáns történetek a házasságairól

Giuliani háromszor nősült. Először másod-unokatestvérét vette feleségül, de erre csak 14 év házasság után jött rá, mikor már váltak Regina Peruggi-val. Korábban úgy tudta, Regina csak a harmad-unokatestvére. De legalább az egyház a rokoni szálakra hivatkozva érvényteleníthette a házasságot. Második, tévériporterként dolgozó felesége egy fiút és egy lányt szült neki, míg férje félrelépett először a PR-főnökével, majd egy üzletasszonnyal. Giuliani végül az utóbbi hölgy miatt vált el második feleségétől.


Forrás:mno.hu
Tovább a cikkre »