Az elmúlt időszakban tovább nőttek a szlovákiai baromfitenyésztők alacsonynak eddig sem nevezhető tenyésztési költségei, az ágazat szakmai szervezete ezért arra figyelmeztet, hogy ha nem változik a helyzet, nagyítóval kereshetjük majd az üzletekben a hazai baromfihúst és tojást.
„Az idei év elejétől megszakítás nélkül nőttek a szlovákiai baromfitenyésztők költségei. A legnagyobb árugrást a takarmányok esetében mértük, ami elsősorban a tojástermelőknek okoz fejfájást, hiszen ez utóbbi a teljes költségeik 45 százalékét teszi ki” – mondta el Daniel Molnár, a Szlovák Baromfiipari Szövetség (ÚHS) igazgatója. A ketreces tartás esetében az egy tojásra számított előállítási költségek a tavalyi 8 centről 8,8 centre nőttek. A mélyalmos, istállós tartási mód esetében az egy tojásra jutó átlagos költség már eléri a 10,4 centet, szemben az egy évvel korábbi 9 centtel.
„Ha ez még nem lenne elég, az elmúlt egy évben 10 százalékkal nőttek az ágazat bérköltségei, és 15 százalékkal nagyobb összeget visznek el a csomagolóanyagok is”
– tette hozzá Molnár, aki szerint a drágulásnak még koránt sincs vége. A jövő év elejétől a takarmányok további drágulására számítanak, megugranak azonban az energiaárak és a bérekkel kapcsolatos költségek is.
Az üzletláncok már korábban jelezték, hogy 2025-től nem fognak forgalmazni olyan tojásokat, amelyek a ketreces állattartási technológiákban nevelt tojóktól származnak, az átállás pedig a tojástermelőknek jelentős összeget visz el. Jelenleg a tojótyúkok 75 százalékát még mindig ketrecekben tartják, Molnár szerint az átállás így legalább 62 millió eurót emészthet fel.
„Annak ellenére, hogy már három éve figyelmeztetünk erre a problémára, a földművelésügyi tárca még mindig nem különített el pénzösszeget ennek a támogatására”
– panaszkodik az ÚHS igazgatója. Szerinte az erre nyújtott állami támogatáson kívül elengedhetetlen lesz a felvásárlási árak növelése is, hogy ezek legalább a tenyésztési költségeket fedezzék. „Ha minden marad a régiben, több tenyésztő is kénytelen lesz erősen korlátozni vagy akár teljesen felszámolni a vállalkozását. Emiatt az elkövetkező időszakban tovább csökkenhet Szlovákia önellátása a csirkehúsból és tojásból, így pedig több kétes eredetű, külföldről behozott baromfihússal találkozhatunk majd az üzletekben” – figyelmeztet Molnár.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »