A veszély nagy, erőt kell felmutatnunk (Beszélgetés Miklós Zoltánnal, az RMDSZ képviselőjelöltjével)

A veszély nagy, erőt kell felmutatnunk (Beszélgetés  Miklós  Zoltánnal,  az RMDSZ  képviselőjelöltjével)

Az államfőválasztások veszélyes helyzetet teremtettek, ezért a vasárnapi parlamenti választáson a magyar közösség tagjainak az eddiginél is többen kell részt venniük, erőt kell felmutatni, egyértelműen tudatni, hogy a magyarságot nem lehet félresöpörni – hívja fel a figyelmet Miklós Zoltán. Az RMDSZ háromszéki parlamenti képviselője, szakpolitikusa szerint most a legfontosabb, hogy újra összefogjunk és egy emberként, egy hangon megálljt parancsoljunk a magyarellenességnek. Nem azért, mert az RMDSZ ezt kéri, hanem azért, mert ez nemzeti létkérdés.

– Az elnökválasztás egy teljesen váratlan helyzetet teremtett. A nagy pártok csődöt mondtak, és a PSD, a PNL helyét még rosszabb, még veszélyesebb erők vehetik át? – A veszély ma nagyobb, mint valaha. Vasárnap váratlan eredmény született, a semmiből élre törő Călin Georgescu az AUR árnyékából bújt elő, és George Simionhoz hasonlóan a szélsőséges, ultranacionalista vonalat képviseli, akinek világképében mi, magyarok nem vagyunk benne. A magyarellenes, szélsőséges erők együtt több mint 35 százalékot kaptak, és kisebbségellenes, szélsőséges retorikájuknak könnyű célpontjává válhat az erdélyi magyarság. Nem volt arra példa, hogy nyíltan vasgárdista, fasiszta és magyarellenes politikai alakulatok ekkora erőre tegyenek szert. Ne legyenek illúzióink: ők élni fognak ezzel a hatalommal. Minden adott ahhoz, hogy december 1. után ne csak uszítsanak, hanem döntsenek is ellenünk. Nagy eséllyel államelnökük lehet, és kormányt is alakíthatnak. Nekünk ezt meg kell akadályoznunk! Nekünk, magyaroknak kell elsősorban ellenállnunk. Háromszéken magas volt a részvétel a magyarok körében, de most vasárnap föltétlenül még többen kell lennünk. Most mindenkire szükség van. Most vasárnap legyen az a nap, amikor a magyarok nem veszítenek.

– Az RMDSZ volt az egyetlen, amely folyamatosan próbált az országot fenyegető, egyre súlyosabb demográfiai hanyatlás ellen a gyakorlatban is tenni, ön az egyike volt azon honatyáknak, akik aktív részt vállaltak ebben a folyamatban. – Azt tapasztaltam a kampányban és azon kívül is, hogy senki sem vette komolyan az ország demográfiai problémáit: a gyermekvállalási kedv egyre alacsonyabb, négy-öt millió ember, aktív munkavállaló elhagyta az országot. Ha az RMDSZ nem javasolta volna, nem lett volna családügyi minisztérium, fészekrakó program, bölcsődeépítési program vagy éppen a nagycsaládosokra vonatkozó energiaár-szabályozás. Az RMDSZ felállított egy családvédelmi munkacsoportot, melyet éveken keresztül működtetett, és folyamatosan javaslatokat dolgoztunk ki, több törvénytervezetet is benyújtva Csép Andrea Maros megyei képviselővel közösen. Ezek közül a legutóbbi az ingatlanhitellel rendelkező gyerekes családoknak nyújtandó kamattámogatásra vonatkozik. Ha az állam eredményt akar a demográfiai hanyatlás megelőzésében, akkor a családokat támogatnia kell anyagi tekintetben is.

– A vállalkozói szférát érintő döntések, intézkedések szintén elsőbbséget élveztek a parlamenti munkája során. Melyek voltak az idevágó törvényhozási kezdeményezések, megválasztása esetén milyen továbbiakat tervez? – Több sikeres kezdeményezésem az adótörvénykönyv módosítását célozta, hogy szponzorálási rendszert vezessünk be és a vállalkozások adójuk egy részét tudják átirányítani a civil szférához. Az új előírás hatékony volt, az addig fel nem használt összegek nagy része (közel másfél millió lej összesen) átirányult a civil szférához olyan közösségi programok, szolgáltatások támogatására, melyeket csak ők tudnak biztosítani. Egy másik törvénytervezetem vitája most zajlik a képviselőházban, amelynek lényege az állam által a vállalkozásoknak több éve ki nem fizetett betegszabadsági összegeknek (hatmilliárd lej országosan) a kompenzációját célozza, egész pontosan, hogy a vállalkozások leírják adójukból ezeket az összegeket. A következő mandátumban a munkavégzést terhelő adók mértékének csökkentését látom prioritásnak, továbbá a kis- és középvállalkozások megvédését a kedvezőtlen adózási helyzetektől. Nem az adóemelés a megoldás, hanem a hatékonyabb adóbehajtás, az adócsalás, az adókerülés visszaszorítása, az értelmetlen intézmények (mint a regionális közpénzügyi igazgatóságok) felszámolása általi spórlás.

Hírdetés

– Az önkormányzatok támogatását is fontos feladatának tekinti, amint a decentralizációt is, e téren mit sikerült elérni, melyek a jövőbeni feladatok? – Szükség van egy valós decentralizációra, minél több hatáskört kell átadni az önkormányzatoknak, és a szükséges forrásokat is hozzárendelni. Romániában pont ennek az ellenkezője zajlik egy ideje, regionális intézményi szinteket hoznak létre, a megyéktől véve el hatásköröket, ez központosítás. Több törvénykezdeményezésem, melyek egy része hatályba is léphetett, az egyes bevételeknek a helyben maradását szolgálta, de kezdeményeztem önkormányzati hatáskörök szélesítését is. Az ipari parkok támogatását továbbra is feladatomnak tekintem. Ezek a létesítmények közérdeket szolgálnak, munkahelyek létrehozásában van nagy szerepük, illetve a helyi gazdaságot és életszínvonalat is meghatározzák.

– Mit üzen a most vasárnap az urnákhoz járuló magyar választópolgároknak, miért fontos az RMDSZ jelenléte a bukaresti törvényhozásban? – Az államfőválasztás első fordulója nyomán kialakult helyzetet látva most a legfontosabb mindenkinek megérteni, hogy a vasárnapi választásokon való nagyszámú részvétel és minden magyar szavazat a védelmünket erősíti. Egy erős parlamenti frakció szembe tud szállni a nacionalistákkal. A magyarokért csak a magyar képviselők fognak kiállni. Az RMDSZ jelenlétére nagy szükség van Bukarestben, hogy kivédhessük a különböző, a közösségünkkel szembeni támadásokat, így a magyar közösségre nézve kiemelten káros és veszélyes közigazgatási átszervezést vagy a káros adóügyi, pénzügyi döntéseket.

 

(Comandat de UDMR, realizat de Editura Háromszék Kiadó SRL, Cod MFC: 13240004)


Forrás:3szek.ro
Tovább a cikkre »