Így tudjuk meg leggyorsabban, ha romlott a tojás

Így tudjuk meg leggyorsabban, ha romlott a tojás

Így tudjuk meg leggyorsabban, ha romlott a tojás Mészáros Richárd2023. 06. 12., h – 18:44

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a romlott étel elfogyasztása megnöveli bizonyos betegségek kialakulásának kockázatát. A szalmonella főleg a tojásra vonatkozik, ezért a szakemberek figyelmeztetnek: a tojást lehetőleg ne fogyasszák nyersen.

Több módszer is van arra, hogy megállapítsuk, romlott-e a tojás. A szakemberek azt tanácsolják, hogy a módszereket váltogassuk, ne csak egyre hagyatkozzunk. A többi fehérjeforrással – hús, tej – összehasonlítva a tojás eltarthatósága sokkal hosszabb. A hűtött nyers tojás 3-5 hétig is eltart, a főtt tojás pedig egy hétig. A nyers tojásfehérje vagy -sárgája héj nélkül 2-4 napig fogyasztható.

Vízpróba

A legnépszerűbb módszer. Egy tálat töltsünk meg vízzel és tegyük bele a tojást. A friss tojás az edény aljára süllyed, a régebbi a felszínen úszik. Ennek az a magyarázata, hogy ahogyan öregszik a tojás, a tojásban lévő légbuborék annál nagyobb. Az USDA szerint ez még nem jelenti azt, hogy romlott a tojás. Ha felüti és furcsa szagot érez, akkor már ne fogyassza el.

Szaglás

Hírdetés

A legkönnyebb technika. Elég a szaglásra hagyatkozni, ami jelzi, milyen állapotban van a tojás. A friss tojásnak nincs rossz szaga. Sárgája világos, gömbölyű, a fehérje nem túlságosan terjed szét. Ha a felütés után rózsaszínű vagy szivárványszínű a tojás, az a baktériumok elszaporodását jelzi.

A főtt tojás ellenőrzése

Ha a főzés után még mindig nem biztos abban, hogy jó-e a tojás, ellenőrizze a szagát és az állagát.

A szavatosság ideje

Könnyű eltévedni a tojás szavatosságát illetően. A minimális eltarthatóság azt jelenti, hogy ha a feltüntetett időpontig használja el, a legjobb minőségű és ízű lesz. Ha e dátum után van, de nem érez kellemetlen szagot és egyéb jelet, aggodalom nélkül el lehet fogyasztani.

(vysetrenie.sk)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »