Így működik az új sürgősségi rendszer a gyakorlatban

Így működik az új sürgősségi rendszer a gyakorlatban

A sürgősségi osztályokon a bejelentkezés után azonnal megkezdődik az osztályozó munka, és perceken belül lezajlik – ígérte Horváth Ildikó. Az egészségügyért felelős államtitkár emlékeztetett: a triázsrendszer alapján 5 kategóriába sorolják a betegeket, az egyes a legsürgősebb.

Január eleje óta jogszabályi elvárás, hogy az közegészségügy mind az 59 sürgősségi osztályán működjön az új szisztéma. Az államtitkár kiemelte:
egyes kórházak már évek óta így végzik a munkájukat, mások most tértek át a triázsrendszerre.
Horváth Ildikó ellátogatott az egri Markhot Ferenc Oktatókórház és Rendelőintézet sürgősségi betegellátó osztályára, ahol megbizonyosodott arról, hogy zökkenőmentesen történik a betegellátás. Az intézmény azok közé tartozik, akik már korábban is a betegek osztályozása után kezdték meg az ellátást. „Nagyon jó volt látni, ahogy együttműködik a sürgősségi osztály csapata, és amilyen jól megszervezték azt az informatikai támogatást, ami segíti, hogy a beteg megismerje a saját sürgősségi besorolását, triázsosztályozását” – fogalmazott, hozzátéve: a megkapott dokumentumon a várható várakozási idő is szerepel.

A kórház dolgozói arról tájékoztatták az államtitkárt, hogy

Hírdetés

a rendszer bevezetése óta nem volt betegpanasz, illetve a munkatársak is nyugodtabban dolgoznak.
A diszpécserek folyamatosan tájékoztatják, segítik a betegeket, ha kérdéssel fordulnak hozzájuk. Ha pedig a várakozási idő alatt újabb, sürgősebb ellátásra szoruló beteg érkezik, újra megvizsgálják az illetőt, hogy állapota lehetővé teszi-e a további várakozást.

Horváth Ildikó szerint az egri kórház összehasonlítható a budapesti, hasonló méretű (24 óra alatt 110-130 fő) sürgősségi osztályokéval, ez a rendszer azokon a helyeken is jól működhet. A Honvédkórház sürgősségije bár jóval nagyobb, itt is segíthet a betegek osztályozása a betegek várakozási idejének nyomon követésében.

A már működő, a betegek egészségügyi adatait digitális formában tároló Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) fejlesztéséhez szorosan kapcsolódik egy másik rendszer kifejlesztése. Az államtitkár erről elmondta: a sürgősségi osztályok működésébe nyújt majd betekintést és az ellátás számára is támaszt nyújhat, a triázs-rendszer működését segítheti a hamarosan elkészülő új fejlesztés.

A triázs-rendszerről Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere is beszélt januárban az InfoRádió Aréna című műsorában. A teljes beszélgetést az alábbi videókban tekinthetik meg.


Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »