A szilveszter éjjelén tett fogadalmunkat, miszerint „igyekszünk egészségesek maradni vagy újra azzá válni” – lassan el kell kezdeni betartani. Lássuk, milyen teendőink vannak!
Nézzük meg, mit vásárolunk, mit eszünk, figyeljük az élelmiszerek transzzsírsav-tartalmát, keressük a telítetlen zsírsavakban gazdag étkeket. Csökkentsük a sófogyasztást, és alkoholt is csak mértékkel fogyasszunk!
• Fogyasszunk több rostot tartalmazó élelmiszert (gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket).
• Kerüljük a túl zsíros húsok, felvágottak, tejtermékek fogyasztását, a konyhatechnológiai eljárások helyett is a zsírszegény eljárásokat helyezzük előtérbe.
• Csökkentsük a hozzáadott konyhasó fogyasztását.
• Naponta többször együnk keveset – vagy ha speciális diétára van szükségünk, akkor azt tartsuk be!
• Mutassunk példát gyermekünknek, hiszen a jövő nemzedékének a táplálkozása és ebből következő egészsége a példamutatásunktól is függ.
• Még ha nem is megy minden egyszerre, akkor is örüljünk minden sikernek, és még ha le is térünk az útról, mindig újra rátalálhatunk.
Akár a koszorúér-betegség romlása is megállhat, sőt sok esetben a plakkok mérete is csökken az erekben, ha az érintett újra egészségesen él, képes korábbi káros életmódján változtatni (például leszokik a dohányzásról, rendszeresen mozog, lefogy), a gyógyszereit rendszeresen szedi. Megéri tehát még a betegség kialakulása után is változtatni a korábbi rossz gyakorlaton.
Aki eddig passzív életmódot folytatott, mindenhova autóval járt, vagy épp alig mozdult ki otthonról, az igenis keljen fel a kanapéról, és tegyen meg napi kétezerrel több lépést – ez még a mostani, járványos időszakban is lehetséges! Már ennyi mozgás is sokat segít, de ennél is jobb, ha rendszeresen legalább 30-45 percig intenzív testmozgást végez az illető. Futás, kerékpározás, úszás, túrázás vagy bármely más dinamikus sport megteszi.
Ha vizsgálatra küldenek bennünket,, akkor nem akarnak kitolni velünk, legyünk megértők, és igenis akkor is menjünk el az orvoshoz, ha ez „elvesz az időnkből”, ha unalmas várakozásra kényszerít, ha telefonálgatni, szervezkedni kell. Ez ugyanis a mi érdekünk. Nem mással tolunk ki, ha hanyagoljuk, hanem magunkkal.
Nem mást büntetünk vele, ha elmarad egy vizsgálat, hanem magunkat. A képalkotó vizsgálatok előtt a legjobb azon a helyen tájékozódni az előzetes teendőkről, ahol az adott vizsgálatot végezni fogják. A Covid miatt bonyolultabb, nehézkesebb a szűrővizsgálat – legyünk kitartók a szervezésnél!
• Mérjük rendszeresen és helyesen a vérnyomásunkat.
• Ismerjük meg a lipidértékeinket (összkoleszterin, triglicerid, ártó, illetve védő koleszterin), vércukrunkat! Járjunk el rendszeresen szűrővizsgálatokra.
• Óvjuk szívünk egészségét, hogy ne kelljen betegként orvossal találkoznunk. Ha mégis a szívroham (rendkívül erős mellkasi szorító fájdalom, légszomj, balkar zsibbadása, halálfélelem) tüneteit észleljük, ne késlekedjünk, hívjunk azonnal mentőt!
(hazipatika)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »