Idősebb Korintus Lászlót is kitüntették a Magyar Arany Érdemkereszttel

Idősebb Korintus Lászlót is kitüntették a Magyar Arany Érdemkereszttel

2021. augusztus 31-én átadták Magyarország Kassai Főkonzulátusán az Áder János köztársasági elnök által adományozott Magyar Arany Érdemkeresztet. Olyan jeles személyiségek részesültek ebben az elismerésben, akik több évtizeden keresztül értékes munkát végeztek a felvidéki magyarság megmaradása és kultúrájának megőrzése érdekében.

Idén a díjazottak között volt id. Korintus László is. Hárskúton a Szoroskő lábánál fekvő gömöri kis községben született.

Pedagógusi tevékenysége mellett aktív Csemadok-tagként is bekapcsolódott a falu kulturális életébe. Ahhoz az elvhez tartotta magát, hogy a tanítónak nemcsak az iskolában, hanem a kultúra és népművelés területén is van tennivalója.

Korintus László életét a zene határozta meg. Korán megtanult hegedülni, zongorázni, szaxofonozni és harmonikázni. Zenei tudását egy tánczenekarban is kamatoztatta. Sokoldalúságát bővítve elvégzett egy karvezetői tanfolyamot, mivel fontosnak tartotta a kóruséneklés összetartó, közösségformáló erejét.

Hírdetés

Zenepedagógusként megalakította és hosszú évekig vezette a dernői alapiskola gyermekkórusát, majd éneklőcsoportját, melyekkel szép sikereket ért el a különféle járási, kerületi és országos rendezvényeken. Elvállalta a szülőfalujában, Hárskúton működő énekkar vezetését is, amely az évek leforgása alatt négyszólamú vegyes karrá, majd az idő múlásával népdalkörré alakult. A Rozmaring Népdalkör rengeteg fellépésen vett részt az évek során.

Az utánpótlásról sem megfeledkezve, 2013-ban megalakította a Rozmaringsarj Népdalkört, ahol a kisiskolásokat tanítgatja a zene, a magyar népdal és a közös éneklés szeretetére. Ugyancsak 2013-tól közreműködik az Andrássy Dénes Férfikar vezetésében és felkészítésében. A férfikórus egyik legnagyobb sikere, hogy bejutott a Vass Lajos Népzenei Verseny Kárpát-medencei döntőjébe.

80 évvel a háta mögött állítja, hogy a különféle szervezetekben végzett rendszeres munka pozitív hatással volt az életére. Nagy örömére gyermekei és unokái is a nyomdokaiba léptek, hangszeren játszanak, énekelnek, táncolnak, sportolnak. Arra törekszik, hogy az itt élő magyarság megtartsa kultúráját, anyanyelvét, hogy a Felvidéken biztosítva legyen a megmaradásunk.

(Máté Gyöngyi/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »