Idén megváltoznak az háztartási gépek energiafogyasztási címkéi – ami eddig A+++ volt, már csak C-s lesz

Idén megváltoznak az háztartási gépek energiafogyasztási címkéi – ami eddig A+++ volt, már csak C-s lesz

Az energiafogyasztási címkéket az EU-ban 1994-tőlé használják. A céljuk az, hogy a vásárlókat közérthető tájékoztassák az adott termék (hűtők, mosogatógépke, mosógépek, televíziók, lámpák) energiatakarékosságáról. A skála eredetileg A-tól G osztályzatig terjedt, amelyek mögött azonban adott matematikai képlettel levezetett konkrét energiafogyasztási számok húzódtak meg.

Idővel azonban az háztartási termékek energiafogyasztási jellemzői sokat javultak, olyannyira, hogy el kellett törölni az eredeti skála E, F G osztályait (ilyen rossz fogyasztású termékeket már nem gyártottak), a skála tetejét pedig ki kellett bővíteni három új osztállyal: A+, A++ és A+++.

A sok pluszjel azonban nem túl praktikus, ráadásul sokakban azt a hatást kelthetik, hogy A+ és A++ között jóval kisebb lehet a különbség, mint A és B között. Ezért az EU úgy határozott, hogy újra írja a skálát, és a jelenlegi technológiai viszonyokhoz igazítva újrabevezeti az A-tól G-ig terjedő skálát.

Hírdetés

A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy például egy A+++ besorolású hűtőszekrény az új skálában már csak C-s lesz, egy A++ -os mosogatógép pedig E-s, annak ellenére, hogy energiatakarékos jellemzői semmit sem változtak. Az új rendszer lényege, hogy jelenlegi technológiai viszonyok között az A-osztályba egy termék sem kerül (ennyire jók ugyanis még nincsenek), a B és C osztályokba is csak a legtakarékosabb csúcskategóriás gépek kerülhetnek be (alig pár modell van belőlük a piacon).

Persze, a váltás nyilván nem lesz egyszerű. Az Európai Bizottság 2019 márciusában jelentette be, hogy a mosogatógépek, mosógépek, hűtőszekrények és elektromos kijelzők március 1-jével kapnak új címkéket, az átmenetre pedig két hét áll majd a kereskedők rendelkezésére. A lámpák cimkéi csak szeptember 1-jétől változnak, szintén kéthetes átmeneti időszakkal.

Akad egy kivétel: ha egy termék gyártását már leállították, az utolsó, még polcokon fellelhető darabok megtarthatják a régi címkézésüket. Az Európai Bizottság hivatalos oldala négy pontban foglalta össze a skálaváltás pozitív hatásait:

Körkép.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »