Huszonöt éves az Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztivál

Huszonöt éves az Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztivál

A Csemadok Országos Tanácsa megbízásából a Csemadok Kassa-környéki Területi Választmánya a Szlovákiai Magyar Művelődési Intézettel közösen idén is meghirdette az Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztivált. 

A jubileumi rendezvényre a színjátszó csoportok klasszikus színdarab, népszínmű, esztrádműsor, dramatizált népi játék, bohózat, szatíra, monodráma, tanmese, meseadaptáció, pódiumjáték, vígjáték, zenés vígjáték, zenés komédia, tragikus komédia, versszínház, parasztkomédia, zenés dráma, kamaraelőadás, tréfás jelenet, musical műfajokban jelentkezhettek.

Fotó: Máté Gyöngyi/Felvidék.ma

A 2024. november 14-én kezdődő háromnapos esemény Egressy Béni szobrának megkoszorúzásával vette kezdetét Szepsiben a római katolikus templom előtti téren. Czajlik József, az 55 éves kassai Thália Színház igazgatója ünnepi beszédét Mihályi Molnár László tolmácsolta az egybegyűlteknek.

Beszédében Egressy Béni szobrát emelte ki, „amely nem csupán a magyar zene- és színházművészet, hanem a nemzeti öntudatunk egyik szimbóluma is… Egressy Béni, ahogyan mindannyian tudjuk, nemcsak színész volt, hanem író és zeneszerző is, aki munkásságával mély nyomot hagyott a magyar kultúrában…

Mihályi Molnár László (Fotó: Máté Gyöngyi/Felvidék.ma)

A 25. Egressy Béni Országos Színjátszó Fesztivál egy különleges mérföldkő nemcsak a fesztiválok történetében, hanem azok számára is, akik részt vesznek benne. Diákok, amatőr színjátszók, csoportvezetők és szervezők – mindannyian egy közös célért dolgoznak: megmutatni, hogy a Felvidéken a művészet él és virul… Ezt a hagyományt kell folytatnunk, mert a művészet a legfontosabb eszközünk ahhoz, hogy kifejezzük önmagunkat és összekapcsolódjunk egymással” – hangzott el.

A megemlékezésen közreműködött a Jánoki Napsugár Női Éneklőcsoport Bacsó Anna vezetésével. 

Hírdetés

Fotó: Máté Gyöngyi/Felvidék.ma

A fesztivál ünnepélyes megnyitóján köszöntőt mondott Kopasz József, a Csemadok kelet-szlovákiai regionális alelnöke, megyei képviselő, ki felidézte a Csemadok megalakulása utáni éveket, amikor a falvakban létrehozták a színjátszó csoportokat, annak hagyományőrző erejét. Kiemelte, hogy több társulat mára már nemcsak népszínműveket és esztrádműsorokat, hanem komoly darabokat is bemutat. Ezt bizonyítja a két és fél évtizede működő fesztivál is.

Juhász Dósa János, a színjátszó fesztivál szervezőbizottságának tagja és a fesztivál egyik alapítója beszédében felelevenítette az elmúlt negyedszázad eseményeit. Beszélt a kezdetekről, arról, hogyan jött létre ez a rendezvény és milyen hátránnyal jár a pénzügyi támogatások hiánya, illetve késése. 

Az Egressy Béni Fesztivál-díjat Ollé Krisztina, a galántai Kodály Zoltán Gimnázium tanára, a Tsízió Diákszínpad vezetője vehette át.

Ollé Krisztina (Fotó: Máté Gyöngyi/Felvidék.ma)

A díjazott méltatásában elhangzott „Ollé Krisztina tanárnő, az 1. A osztályfőnöke, a magyar nyelv és irodalom és a történelem tantárgyak mestere, színházi rendező, dalszövegíró, szövegkönyvíró, előadásszervező, a Tsízió Diákszínpad vezetője, aki mágnesként vonzza magához a fiatal tehetségeket, aki kiemeli a diákokat az „élet kuszaságaiból” és a művészeteken keresztül az élet egy másik oldalát mutatja meg  nekik. Ollé Krisztina 2016-ban vette át gimnáziumunk diákszínpadának vezetését… a mi Ollé Krisztinánk, nagy munkabírással, nagy szívvel és nagy szerénységgel megáldott egyéniség” – mondta Csorba Nóra, a kitüntetett munkatársa és pedagógustársa a laudációban.

Fotó: Máté Gyöngyi/Felvidék.ma

Ollé Krisztina meghatódva mondott köszönetet, kiemelve az embereket, akiket a Jóisten küldött mellé, hogy segítsék a munkáját… „Nagyon sokan vagyunk. Én nagyon-nagyon örülök, hogy ennyi diák szereti a színházat, szeret valami jót, valami szépet csinálni” – mondta.

A fesztivál programjában vendég- és versenyelőadásokat is láthat a közönség, az ünnepélyes eredményhirdetésre pedig szombaton kerül sor.

Máté Gyöngyi/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »