Hosszú idő után újra van bölcsőde Bátorkeszin

Hosszú idő után újra van bölcsőde Bátorkeszin

A Magyar Kormány Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Programja keretében, közel 800 ezer eurós magyar állami támogatásból felépülő Bátorkeszi Református Bölcsőde mai ünnepélyes átadásán Grezsa István miniszteri biztos mondott beszédet.

A 615 négyzetméter alapterületen fekvő, két csoportos, 30 gyermek befogadására alkalmas bölcsőde hiánypótló, hiszen a településen évtizedek óta nem működött bölcsőde.

Az ünnepélyes átadón Rákos Loránt lelkészi főjegyző, püspök-helyettes ünnepi áhítatában úgy fogalmazott, „eljuthattunk oda, hogy a minket elnyelni akaró sírok ásása helyett alapokat kezdtünk ásni bölcsődéknek, óvodáknak, iskoláknak. Mennyire robbanó erejű üzenet ez a halálosztóknak arról, hogy mi az újraéledés pártjára álltunk!” – vélekedett a nagyszabású program jelentőségéről.

Az öt éve zajló program keretében Felvidéken 33 új bölcsőde és óvoda épült, 162 óvodát pedig már zömében megújítottak az elmúlt években.

Grezsa István, a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program koordinálásáért felelős miniszteri biztos beszédében rámutatott, kihívásokkal terhelt időszak előtt állunk, a „globalizmus gyökértelenségét, a posztkeresztény és posztnemzeti világ sulykolásával nézünk szembe”.

„Ehhez kívánunk igazodni azzal, hogy ezekkel az intézményekkel hitet teszünk az anyanyelv, a mesevilágon keresztül a magyar kultúra mellett, és végső soron önmagunk mellett teszünk hitet”.

Grezsa hozzátette: nem öncélú és nemcsak erkölcsi indíttatású az a szándék, hogy egy közösségbe szeretnék fűzni a Kárpát-medence magyarságát. „Ezáltal lélekszámban és gazdasági erőben is meg akarjuk erősíteni” – mondta.

„Mi magyarok vagyunk ennek a geopolitikai térségnek a legnépesebb nemzete, még a csonka Magyarország lakosságával is. De ha ezt meg tudjuk tartani azzal az „aranytartalékkal”, amelyet határon túli magyarságnak hívunk, akkor azt hiszem, versenyelőnybe kerülhetünk közvetlen vetélytársainkkal, akik egyben sorstársaink is” – vélekedett.

Hírdetés

A bölcsőde működésével kapcsolatban úgy fogalmazott, „ez egy olyan fa, amely a jövőnek hajtja a gyümölcsöt. Megtiszteltetés, hogy szolgálhatunk református testvéreinkkel ebben a nagyszabású programban” – hangzott el.

Ezt követően Czinke Zsolt lelkipásztor számolt be a Bátorkeszi Református Bölcsőde megépítésének állomásairól.

Elmondta, a 900 éves település nagy múltú iskolákkal rendelkezett, első oktatási intézményei is egyházi iskolák voltak, majd az államosítást követően, a múlt század végén a községnek egy bölcsődéje, három óvodája, és két alapiskolája volt.

Emlékeztetett, a Bátorkeszi Református Egyházközség 2016-ban csatlakozott a magyar kormány által támogatott programhoz, a helyi önkormányzat támogatása mellett. Rövidesen telket vásároltak a magyar alapiskola közvetlen szomszédságában, mely „szimbolikus hely és érzik ennek a súlyát” – fogalmazott Czinke.

Csémy Olivér és Csémy Krisztián építészek tervei alapján végül 615 négyzetméter alapterületen, két csoportos, 30 gyermek befogadására alkalmas új bölcsőde épült zöld mezős beruházásként.

„A projekt teljes költsége telekvásárlással, tervezői, kivitelezői költségekkel, berendezéssel 783 772 euró, az egyházközség eddigi legnagyobb vállalkozása és beruházása” – mondta a lelkész. Megköszönve a magyar kormány anyagi és erkölcsi támogatását úgy fogalmazott, a település és az egyházközség szempontjából is történelmi léptékű eseményre került sor a mai átadóval.

Czinke Tímea lelkész hozzátette, céljuk, hogy a Méhecske névre keresztelt református bölcsőde olyan hely legyen, ahol a legfontosabb tevékenység a játék, a mozgás, a mondóka, az ének, a zene, a vers, a mese, a bibliai történetek, az alkotótevékenységek és a hitből fakadó szeretetteljes nevelés.

„Az Úr ajándéka a gyermek, és mi minden gyermekre így tekintünk, ajándékként. Éppen ezért nagy szeretettel fogadjuk mindazokat a gyermekeket, felekezetre való tekintet nélkül, akiknek szülei velünk együtt vallják és vállalják a magyar kultúrát, a keresztyén értékrendet” – fogalmazott az ünnepélyes átadón.

(Szalai Erika/Felvidék.ma)


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »