Hogyan működik a bitcoinbányászat? A cikkből kiderül

Az elmúlt napokban nagy vihart kavart Magyarországon az az áromlopási ügy, amelynek érintettje egy budapesti DK-s önkormányzati képviselő, Borka-Szász Tamás.

A hírek szerint azért kellett az áramot „lopni”, mivel azok a számítógépek, amelyekkel a bitcoinnak nevezett kriptovalutával üzletelni lehet, rengeteg elektromos áramot fogyasztanak, emellett az intenzív hűtés miatt túlságosan zajosak is. A 7. kerület polgármestere, Niedermüller Péter korábban élesen elítélte az önkormányzati képviselő – és párttársa – tettét, de egyelőre nem indított vizsgálatot az ügyben.

Sokak számára azonban már az úgynevezett bitcoinbányászat kifejezés is érthetetlen volt, ezért a Magyar Hírlap két munkatársa összefoglalta a napilap csütörtöki kiadásában a lényeget.

Hírdetés

A példaként említett négy videókártyás gép egy óra alatt nagyjából egy kilowatt áramot fogyaszt – ez egy év alatt hozzávetőleg háromszázharmincezer forintos kiadást jelent. A tizenkét kártyával számolva ez egymillió forint. A berendezések által termelt nem kevés hőt valahová mindenképpen el kell vezetni, egy négy videókártyás gépben minimum tizenegy ventillátor dolgozik, így rendkívül hangos. A bitcoinbányászatot a szakértő szerint nyolc videókártya alatt nincs értelme elkezdeni, de a merészebbek több tucatot is használnak belőle.

Arra a kérdésre, vajon Magyarországon mennyien foglalkoznak bitcoinbányászattal, nem tudott felelni, azonban megjegyezte: árulkodó, hogy a jobb videókártyákból rendszeresek a hiányok.

– állapította meg. Arról is beszélt, ha valaki ügyes, akkor egy négykártyás bányát képes egy hagyományos PC házába bezsúfolni, de inkább ennek a méretnek a duplájára van szükség.

E sorok írásakor 7665 dollárt, azaz 3 810 865 millió forintot ér egy bitcoin. A bányászat lényege, hogy a gépet üzemeltető a bitcoinhálózat rendelkezésére bocsátja a számítástechnikai kapacitását, s ezért cserében bitcoint, kriptovalutát kap.


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »