Hogyan kezeljük a gyerek ekcémáját?

Hogyan kezeljük a gyerek ekcémáját?

Hogyan kezeljük a gyerek ekcémáját? Zoltán Seres2023. 03. 24., p – 12:57

Száraz és kipirosodott bőr, viszketés vagy varasodás. Az ekcéma az egyik leggyakoribb bőrbetegség, amellyel nemcsak a felnőttek, hanem a különböző korú gyerekek is küzdenek. Ez a betegség gyógyíthatatlan, de a kezelés és a kúraszerű intézkedések betartásával kordában tartható, a tünetei csökkenthetők. Hogyan kezeljük az ekcémát és melyek a megfelelő termékek a tünetek enyhítésére?

Szerző Martina Beniačová gyógyszerész, turócszentmártoni Dr.Max-gyógyszertár

Az atópiás ekcéma (dermatitisz) a gyermekek körülbelül 10–30%-át érinti, és az előfordulása egyre nő. Felnőttkorban a lakosság körülbelül 2–10%-a szenved ettől a bőrbetegségtől. A gyermekeknél leggyakrabban 3 hónapos korban jelentkezik, de a jó hír az, hogy mindössze körülbelül 25%-uk szenved ekcémától felnőttkorban is. Bármely életkorban megjelenhet, de felnőttkorban nagyon ritka.

Az ekcéma meghatározása és megnyilvánulásai

Az atópiás ekcéma egy multifaktoriális, nem fertőző gyulladásos bőrbetegség, amely örökletes jellegzetességekkel rendelkezik. Kialakulását az immunrendszer eltúlzott reakciója váltja ki. A betegségre jellemző a nyugalmi időszak és a fellángolás időszakának váltakozása. Az ekcémát a genetikai hajlam és a külső környezetből (élelmiszerek, levegőben lévő allergének, irritáló anyagok), valamint a belső környezetből (hormonok, fertőzések, bőrműködési zavarok) származó tényezők kombinációja okozza. A száraz bőr hátterében a csökkent faggyúkiválasztás áll. A viszketés és az azt követő vakaródzás ördögi körhöz vezet.

Az atópiás ekcéma alapvető megnyilvánulásai:

– a bőr szárazsága és gyulladása (általában egy helyen vagy az egész testen)

– viszketés (különösen éjszaka)

– a bőr pikkelyes hámlása

– hólyagok és hegek

– a kitakart bőrfelületek nedvedzése

– kisebb kiütések

– nagyobb vörös bőrfelületek

Mi súlyosbítja a tüneteket?

A leggyakoribb okok, amelyek kiválthatják vagy súlyosbíthatják az ekcémát:

Hírdetés

– A levegőben terjedő allergének (atkák, penészgombák, egerek, háziállat-allergének)- élelmiszerek (tehéntej, tojás, diófélék, szója és mások)- kontaktallergének (gyapjú, kozmetikumok, fémek, parabének, antibiotikumok, lanolin és mások)

A fenti okokon kívül a helytelen szokások, például a forró vízben való gyakori fürdés, az illatosított mosószerek, a gyapjúból vagy szintetikus anyagokból készült ruházat, amelyek túlmelegedést és túlzott izzadást okozhatnak, szintén súlyosbíthatják az ekcéma tüneteit.

A váltakozó időszakok

A kezelés célja a bőr sérült védőfunkciójának helyreállítása, allergiás gyulladásának csökkentése, a viszketés mérséklése és a szövődmények kialakulásának megelőzése. A kezelés és a kúraszerű intézkedések betartásával a legtöbb betegnél elérhető az ekcéma kontrollja vagy megnyilvánulásainak csökkentése. Az orvostudomány fejlődésének ellenére nincs univerzális és abszolút hatékony kezelés. Az atópiás ekcéma elvileg nem gyógyítható, de a rendszeres kezelés stabilizálhatja a lefolyását, és minimalizálhatja a tüneteket.

Az ekcéma jellegzetes lefolyású: a javulási időszakok váltakoznak a tünetek és a kellemetlenségek fellángolásának időszakaival. Ez a váltakozó lefolyás a beteg számára megterhelő lehet. Az ekcéma viszketést, majd vakaródzást okoz, ami gyulladásos allergiás mediátorok felszabadulásához vezet a bőrben, és a betegség tüneteinek súlyosbodásához. A kezelésnek ezért átfogónak és kombináltnak kell lennie, minden egyes betegre a tüneteitől függően kell személyre szabottan alkalmazni.

A kezelés során a rendszeres orvoslátogatás és a kúraszerű intézkedések betartása is fontos, valamint a lokális (kenőcsök, krémek, paszták, testápolók, oldatok) és szisztémás kezelések (szirupok, tabletták és mások). Ha az ekcémát nem kezelik, ha a tüneteket figyelmen kívül hagyják, megnő az egyáltalán nem esztétikus krónikus bőrelváltozások kockázata, mint amilyen a hegesedés, a bőr megvastagodása, a pigmentáció elvesztése, sőt a bőr fertőző gyulladása is.

Az alap a bőrpuhítás

A legfontosabb intézkedés a bőr rendszeres kenegetése bőrpuhítókkal (testápolók, krémek, emulziók, kenőcsök stb.). Ezek a termékek a bőr hidratáltságának javítására, a bőr védőfilmjének helyreállítására, a víz elpárolgásának megakadályozására és a bőr rugalmasságának javítására szolgálnak. A betegek általában a kevésbé zsíros termékeket részesítik előnyben, annak ellenére, hogy többnyire az olajosabbak hatékonyabbak. A kozmetikai termékek ne tartalmazzanak tartósítószereket, színezékeket, illatanyagokat. A hatékonyság javítása érdekében viszketés- és gyulladáscsökkentő hatású anyagokat, például mentolt, kámfort, cinket adnak a készítményekhez.

A bőr hidratáltságának javítása érdekében a termékek karbamidot tartalmaznak. Reggelente a kevésbé zsíros krémeket, testápolókat lehet a bőrre kenni, este pedig zsírosabb készítményeket, például kenőcsöket, olajos krémeket. Nyáron a könnyű hidratáló krémek és hűsítő hatású készítmények, télen pedig a zsírosabb termékek részesülnek előnyben. Az egész testet be lehet kenni, nem csak az érintett területeket. Ha egy új terméket akarunk beilleszteni a napi rutinunkba, akkor legalább 3 napig egy kis bőrfelületen kell kipróbálnunk, mielőtt nagyobb területekre alkalmaznánk. A bőr tűrőképessége az ekcéma egyes stádiumaiban változó, például a tünetek akut súlyosbodása esetén az olajosabb készítményeket kevésbé tolerálja.

Mikor hasznos a fürdetés

A puhítószereket zuhanyozás vagy fürdés után 3 perccel érdemes alkalmazni, amikor a bőr a legjobban felkészült a védőfilm kialakítására. Alkalmasak a természetes gyulladáscsökkentő és immunmoduláló anyagokat (béta-glükánok, kenderolaj, körömvirág, bojtorján) tartalmazó készítmények. A gyakori és forró fürdők nem ajánlottak az ekcémás gyermekek számára, mivel kiszárítják a bőrt. Időnként egy-egy fürdő speciális olajok vagy zabpehely, búzakorpa, gyógynövények hozzáadásával jótékony hatású. Egy rövid, legfeljebb 15 perces, ideális esetben 3–5 perces, de nem túl forró vízzel (35–37 Celsius-fok körüli hőmérséklet) történő zuhanyozás is megfelelő. Gyermekek ekcémás bőrének ápolására szolgáló kozmetikai termékekből ma már sok van a piacon. Mindenki kiválaszthatja és megtalálhatja azt, amely éppen az ő gyermekének megfelelő.

A francia Uriage márkának van egy BÉBÉ XEMOSE és egy XEMOSE nevű termékcsaládja. A XEMOSE termékcsaládot az ekcémás bőr ápolására tervezték, és számos olyan terméket tartalmaz, amelyek csecsemők, gyermekek és felnőttek számára egyaránt alkalmasak. A termékcsalád tartalmaz egy szappanmentes tisztítóolajat, amely enyhíti a viszketést és helyreállítja a megtört bőrfilmet. Megelőzésként is használható, ha az egyik szülő ekcémás, de a gyermeknél még nem észlelték a betegséget. A XEMOSE termékcsalád másik tagja egy nyugtató, viszketést gátló balzsam. Ez a balzsam illatanyagmentes, nem hagy zsíros érzetet a bőrön, és akár 48 órán át tartó hidratálást biztosít.  

Milyen termékeket ajánlunk a gyermek ekcémájára?

URIAGE XEMOSE CLEANSING OIL 1000 ML

Ezt a tisztítóolajat nagyon száraz és irritált bőrre tervezték. Születéstől kezdve, a legkisebb babák számára is alkalmas. Parfümmentes, hipoallergén krém. Tisztítja, hidratálja, nyugtatja és védi a bőrt. Csecsemők, gyermekek és felnőttek egyaránt használhatják arcra vagy az egész testre.

URIAGE BARIEDERM CICA CREAM 100 ML

Irritált, legyengült a bőre, vagy hajlamos az atópiás ekcémára? Ebben az esetben értékelni fogja a regeneráló, tartósítószer- és illatanyagmentes, bőrnyugtató krémet. Réz- és cinktartalmának köszönhetően tisztítja is a bőrt. Ez a termék az egész család számára alkalmas, beleértve a gyerekeket is: arcra, testre és popsira.

URIAGE XEMOSE CREAM 400 ML

A harmadik ajánlott termék szintén hipoallergén és parfümmentes. Gyengéd tápláló krém, amely csökkenti a feszülő érzést, védi a bőrt a káros külső hatásoktól. A puha, rugalmas bőr érdekében reggel és este vigye fel a tiszta arcbőrre. A krém csecsemők, gyermekek és felnőttek számára egyaránt alkalmas.

A cikk szponzorált promóciót tartalmaz.

Képek: Shutterstock, Dr.Max archívum


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »