Hogy reagálnak az egyes országok és intézmények az orosz-ukrán konfliktusra?

Hogy reagálnak az egyes országok és intézmények az orosz-ukrán konfliktusra?

Az ukrán haditengerészet vasárnap este közölte, hogy az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) határőrsége tüzet nyitott ukrán hadihajókra a Kercsi-szorosnál, és az orosz különleges egységek elfoglaltak három ukrán hajót. A támadásban az eddigi adatok alapján hat ukrán tengerész megsebesült. Napközben többek között Magyarország, Szlovákia, az Európai Tanács elnöke és a NATO-főtitkár is reagáltak a történtekre. A nyilatkozatokból szemezgettünk.

Szlovák diplomácia: Oroszország tartsa tiszteletben a nemzetközi jogot az Azovi-tengeren

A szlovák diplomácia felszólítja Oroszországot, hogy tartsa tiszteletben a nemzetközi jogot az Azovi-tengeren.

Kiska: Elfogadhatatlan a feszültség növekedése a Krímen és az Azovi-tengeren

Andrej Kiska szlovák államfő elfogadhatatlannak tartja a feszültség növekedését a Krímen és az Azovi-tengeren. Kiska szerint el kell kerülni a helyzet további eszkalálódását.

Szijjártó: folyamatos a kapcsolattartás a KMKSZ-szel

Az ukrajnai helyzet alakulása miatt folyamatos a kapcsolattartás a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetséggel (KMKSZ)- mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Bonnban.

A miniszter hangsúlyozta: “nyilvánvalóan rossz hír, hogy ha a szomszédságunkban hadiállapotot vezetnek be”. Magyarországnak az az érdeke, hogy a szomszédságunkban mindenütt béke legyen, különösen olyan helyeken, ahol sok magyar ember él – mondta.

Szijjártó Péter kiemelte: “Kárpátalján 150 ezres magyar nemzeti közösségünk van, az ő biztonságuk rendkívül fontos a számunkra”. Remélhetőleg ez a kétségtelenül nehéz helyzet mielőbb megoldódik, és a megnyugvás irányába halad – fogalmazott.

Berlin önmérsékletet és párbeszédet sürget

Hírdetés

A német szövetségi kormány önmérsékletet és párbeszédet sürget a Kercsi-szorosban történt incidens mindkét érintett országától, Ukrajnától és Oroszországtól egyaránt, ugyanakkor megerősíti, hogy kiáll Ukrajna szuverenitása és területi épsége mellett – mondta a német kormány szóvivője hétfőn Berlinben.

A külügyminisztérium szóvivője, Rainer Breul hozzátette: hétfőn Berlinben magas szintű diplomáciai megbeszélést tartanak az úgynevezett normandiai formátumban, Németország, Franciaország, Ukrajna és Oroszország képviselőjének részvételével. A találkozó a kelet-ukrajnai válság politikai rendezését célzó folyamatba illeszkedik, már korábban megszervezték, de alkalmat kínál a kercsi incidens megtárgyalására is – mondta a külügyi szóvivő.

Tusk: az orosz hatóságoknak tartózkodniuk kell a további provokációktól

Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke az egyik közösségi oldalra feltöltött hétfői üzenetében elítélte az előző nap “elkövetett orosz erőszakot az Azovi-tengeren”, és kijelentette, az orosz hatóságoknak tartózkodniuk kell a további provokációktól.

Üzenetében az uniós állam-, illetve kormányfőket tömörítő tanács elnöke kijelentette, Európa továbbra is egységes marad Ukrajna támogatásának tekintetében. Üzenetében az uniós állam-, illetve kormányfőket tömörítő tanács elnöke kijelentette, Európa továbbra is egységes marad Ukrajna támogatásának tekintetében.

Porosenko telefonon tárgyalt a NATO főtitkárával

Petro Porosenko ukrán elnök nemzetközi nyomásgyakorlást sürgetett Oroszországra az ukrán tengerészek és hajóik mielőbbi elengedése érdekben hétfőn, amikor telefonon megbeszélést folytatott Jens Stoltenberg NATO-főtitkárral.

Szvjatoszlav Ceholko, az elnök sajtótitkára a Facebookon arról számolt be, hogy Porosenko és Stoltenberg megállapodtak: a Kercsi-szorosnál történt incidens miatt rendkívüli ülésre hívják össze a NATO-Ukrajna Bizottságot.

Román külügyminisztérium: az “agresszió” aláássa az egész térség biztonságát

A román külügyminisztérium “mélységes aggodalmát” fejezte ki hétfőn az Azovi-tengeren, illetve a Kercsi-szorosban történtek miatt, és úgy ítéli meg, hogy az “agresszió” és a nemzetközi jog megsértése aláássa az egész térség biztonságát.

A tárca Twitteren közzétett állásfoglalása csak utal arra, hogy Oroszországot tartja felelősnek az incidensért. A bukaresti külügy ugyanis az eset kapcsán azt hangsúlyozta, hogy Románia határozottan kiáll Ukrajna területi épsége és szuverenitása, illetve azon joga mellett, hogy “nemzetközi vizeit” használhassa.

Körkép.sk, MTI, dennikn.sk


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »