Hogy áll Románia a kórházi ágyakkal, és mennyire véd az oltás az omicron ellen?

Hogy áll Románia a kórházi ágyakkal, és mennyire véd az oltás az omicron ellen?

Raed Arafat csütörtöki sajtótájékoztatón számolt be arról, hogy a pozitív tesztek aránya napról napra nő – csütörtökön a 24 óra alatt elvégzett tesztek 12,20 százaléka lett pozitív –, azonban a fertőzés nyomán kórházba kerülő és intenzív terápiára szoruló páciensek számának növekedési üteme lassúbb. Ez azzal magyarázható, hogy az omikron-variáns kisebb számban idéz elő súlyos lefolyású betegséget – mondta.

Egy hét alatt százzal emelkedett az intenzív osztályon kezelt betegek száma: míg január 13-án 441 páciens szorult intenzív terápiás ellátásra, csütörtökön már 547 – mutatott még rá Arafat.

Kedden tanúi voltunk az esetszámok megduplázódásának, 8000-ről 16.000-re nőtt az új fertőzések száma, majd az ezt követő két napon néhány százzal, ezerrel emelkedett az esetek száma. Ez azt mutatja, hogy egyre többen fertőződnek meg, nem stabilizálódott még a helyzet, nem értük el a platót, és akár még gyorsabb ütemű növekedésre is számíthatunk. Ha az esetek száma nagyon nagy lesz, komolyabb nyomás nehezedhet az egészségügyre is – fogalmazott Arafat a Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatón.

Ennek a helyzetnek az elkerülése érdekében minden intézkedést meg kell tenni a fertőzések megelőzésére és korlátozására. A fertőzés tüneteit mutató személyek minél korábban teszteljék magukat, és addig is maradjanak otthon, ne menjenek munkába, ne használják a tömegközlekedési eszközöket – tette hozzá a DSU vezetője.

Amalia Şerban, az egészségügyi minisztérium képviselője ismertette, hogy a Covid-betegeknek országos szinten fenntartott kórházi ágyak 22%-a foglalt jelenleg, és megyénként 5% és 41% között mozog a kihasználtság, így az iskolák jövő héten folytathatják a fizikai jelenléttel zajló oktatást.

A szaktárca egészségügyi, sürgősségi és közegészségügyi igazgatóságának vezetője arról is beszámolt sajtótájékoztatóján, hogy ez idáig a háziorvosok egyharmada kötött szerződést az egészségbiztosító pénztárakkal Covid-tesztek elvégzésére.

Hírdetés

Ugyanakkor 140, a koronavírussal fertőzött személyek állapotának felmérését szolgáló járóbeteg-központ megnyitására is aláírták már a szerződést, és ezek rövid időn belül elkezdhetik tevékenységüket. Jövő hétre valószínűleg mind a 230 ilyen központ megnyitja kapuját – tette hozzá Şerban.

Raed Arafat ismételten hangsúlyozta, hogy továbbra is az oltás nyújtja a legbiztosabb védelmet a Covid-19 súlyos lefolyása és a fertőzés okozta halálozás ellen.

A katasztrófavédelem vezetője egy sajtótájékoztatón rámutatott, az elmúlt 24 órában koronavírusban elhunyt fiatal személyek egyike sem volt beoltva. Hozzátette, az intenzív osztályon elhunytak nagy többsége oltatlan.

„Továbbra is az oltás jelenti a megoldást a betegség súlyos lefolyása, a kórházba kerülés, az intenzív osztályra kerülés és főleg a fertőzés okozta halálozás elkerülésére” – nyomatékosította.

Az oltások védelméről Valeriu Gheorghiţă további adatokkal szolgált: ezek szerint az oltás harmadik, úgynevezett booster dózisa 60 százalékra növeli a megfertőződéssel és 90 százalékra a Covid-19 kórházi kezelést igénylő súlyos formáival, illetve a fertőzés okozta halálozással szembeni védelmet.

A romániai oltási kampány koordinátora frissen közzétett tanulmányokra hivatkozva rámutatott, a teljeskörű oltás 30 százalékos hatékonysággal akadályozza meg az omikron-variánssal való megfertőződést és mintegy 50 százalékkal a kórházi kezelést igénylő megbetegedést és a halálozást.

A harmadik oltási dózis 60 százalékra emeli a megfertőződés megakadályozásának és mintegy 90 százalékra a súlyos megbetegedés megakadályozásának hatékonyságát. Ez a szintű védelem a harmadik adag beadásától számított három hónapon át tartott, és csak utána kezd el enyhén csökkenni – magyarázta a szakember. (agerpres)


Forrás:itthon.transindex.ro
Tovább a cikkre »