Hiszem és tudom címmel tizennyolc hónapon át tartó programsorozat ért véget a miskolci szakkollégiumban, melynek során hitéleti előadásokat, lelkigyakorlatot, közösségépítésre alkalmas programokat és jótékonysági akciókat is szerveztek.
A „Hiszem és Tudom” projekt 2019. július 1. és 2020. december 10. között zajlott a Görögkatolikus Felsőoktatási és Kulturális Diákotthon Romzsa Tódor Görögkatolikus Szakkollégiumban. A program a szakkollégium komplex kínálatát egészítette ki hiánypótló elemekkel. Az önkéntes programokon a résztvevők társadalmi felelősségérzete erősödött. A kurzusok bővítették a hallgatók hitéleti kérdésekben való jártasságát, véleményalkotó képességét; vitaestek segítették hozzá őket a hatékony érveléstechnikájuk és kritikus gondolkodásuk fejlődéséhez.
A kötelező, A Liturgia fejlődése a Munkácsi Egyházmegyében című szakkurzust Dobos András tartotta, három alkalomra bontva. A kurzus során András atya elhelyezte a történeti Munkácsi Egyházmegyét a Rómával egyesült bizánci rítusú egyházak sorában, bemutatta eredetét és történelmének alakulását, illetve a liturgikus sajátosságokat.
A szintén kötelező, Lehetetlen küldetés című szakkurzust Seszták István, a Szent Atanáz Hittudományi Főiskola rektorhelyettese tartotta online formában, szintén három alkalomra bontva. A sejtelmes cím mögött István atya a hit és tudomány kapcsolatát vizsgálta a 21. században. Alapvető teológiai reflexiókkal segítette a közös gondolkodást, bemutatva, hogy a mai tudomány világát is átjárja a teológia, hiszen már interdiszciplináris tudományágról van szó. A fiatalokat leginkább az a kérdés izgatta, hogyan tud az Egyház közelíteni a fiatalokhoz a mai világban. István atya kifejtette: nagy nyitottságot tapasztal a fiatalok részéről a természetfeletti iránt, ezt az is megerősíti, hogy a gyalogos zarándoklatokon egyre több fiatal vesz részt.
A társadalmi felelősségvállalást erősítő projektek keretében a hallgatók két eseményt szerveztek: elsőként a Máltai Szeretetszolgálat miskolci játszóterén csatlakoztak a játszótér dolgozóihoz, önkénteseihez, hogy együtt tegyék szebbé az avasi lakótelep közepén található létesítmény környékét, szemétszedési akció keretében. A szakkollégium hallgatói és munkatársai, a szakkollégisták kezdeményezésére, februárban a nagyváradi Szent Angéla Ház lakóinak gyűjtöttek adományt, melyet a járványügyi helyzetre való tekintettel végül a sajópetri Haza-várlak Tanoda diákjainak juttatak el novemberben.
A választható programelemek között kétszer tartottak szakmai és hitéleti attitűdök, valamint a társadalmi felelősségvállalás megerősítését segítő foglalkozásokat. A nagyböjti időszakban Levcsenkó Róbert beregdédai (Kárpátalja) görögkatolikus áldozópap tartott lelkigyakorlaton a fiataloknak. A második foglalkozás az adventi időszak előtt csak online térben valósulhatott meg: Salai Szabolcs atya vezetésével, egy internetes alkalmazáson keresztül, közel húsz résztvevő számára.
2020-ban három nyilvános vitaestet rendeztek: az április 16-án tartott Örömolimpia című online hitéleti vitaest vendégelőadója Kiss Máté tanulmányvégzett papnövendék volt, a Miskolc-Belvárosi Görögkatolikus Parókia lelkipásztori kisegítője. A második vitaest szeptemberben, személyes jelenléttel zajlott, FeleBarát címmel, az Akropolisz Szabadtéri Színpadon. A program lehetőséget adott arra, hogy megismerhessék egymást az új szakkollégisták és az résztvevő érdeklődők. E program meghívott vendégei – az egyiptomi Florence Gamal és a pakisztáni Sybil Dilsher (mindketten keresztények, a Miskolci Egyetem ösztöndíjas hallgatói) örömmel tettek eleget a felkérésnek, hogy megosszák tapasztalataikat hazájukra jellemző, illetve a magyarországi vallásgyakorlatról, hasonlóságokról és különbözőségekről. A harmadik vitaestet októberben tartották, Méltónak lenni… címmel, Orosz Atanáz püspök vezetésével: a főpásztor az evangéliumból kiindulva az utolsó vacsora szavait, történéseit ajánlotta újbóli átgondolásra a fiataloknak.
Március közepéig még lehetőségük volt több beltéri és nagyobb létszámú program megszervezésére, azonban a koronavírus okozta karanténhelyzetben az intézmény tagjai egyáltalán nem vagy csak korlátozott körülmények között találkozhattak egymással. Szeptembertől a hallgatók visszatértek a kollégiumba; szinte éhezték egymás társaságát, a személyes találkozások és beszélgetések alkalmait, a közösség megélését. Összesen négy közösségi tevékenységet volt lehetőségük megszervezni a projekt keretében, ezek során a szociokulturális minták erősítése, az aktuális társadalmi problémák feldolgozása, a szakkollégisták kulturális ismeretanyagának növelése, a közösségi élmény szerzése és a személyes kapcsolatok erősítése volt a cél.
A programokról fotómontázs is készült:
Forrás és fotó: Miskolci Egyházmegye
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »