Az elmúlt években az európai energiapolitikában a megújuló energia és a gázkrízis voltak a fő témák. Viszont egyre több országban egyre jelentősebb források vándorolnak az energetika új ágába, a hidrogénenergetikába.
A német hidrogénstratégia felülvizsgálata
A német hidrogénstratégia ugyan csak 2020-ban készült el, de az idei nyár folyamán a szövetségi kormányban megállapodás született e stratégia megújításáról.
Röviden a lényeg, hogy a teljes hidrogén-értéklánc mentén erősítik a stratégiát, és megteremtik a keretet a hidrogénpiac felfutásának új szakaszához.
Németországban a frissített stratégia alapján az eredeti (2020-ban) tervekben szereplő 5 GW-ról 10 GW-ra nő a 2030-ra beépíteni tervezett elektrolizáló kapacitás. Németország becsült hidrogénigénye 2030-ban mintegy 95-130 TWhH2 lesz.
A hidrogént és származékait különösen az iparban, a nehéz haszongépjárművekben, valamint egyre inkább a légi közlekedésben és a hajózásban fogják használni.
Elemek a 2021-es magyar hidrogénstratégiából
A 2021-ben nyilvánosságra hozott magyar hidrogénstratégia 2030-ra éves szinten 240 megawatt elektrolizáló kapacitást kiépítését célozta meg.
A magyar hidrogénstratégia egyik célja az ipari felhasználás dekarbonizációja. 2030-ra éves szinten 95 ezer tonna szén-dioxid kibocsátását akarják elkerülni. A közlekedés zöldítése révén évente 130 ezer tonna kibocsátást akarnak elkerülni 2030-ra.
A stratégia része még, hogy a magyar gázhálózatba hidrogénbekeverést akarnak megvalósítani, kezdetben 2 százalékos arányban, amit később bővítenének. Ez a szezonális energiatárolás felé lenne egy út.
Miért nem zárja ki egymást az elektromos autó és a hidrogénstratégia, még ha a médiában a kettő képviselői ütik is egymást?
Napjainkban az elektromos autók már valóban jelentős mértékben terjednek, főleg a nálunk gazdagabb országokban. Sokan ezt tartják az energetika fő fejlődésének napjainkban.
Emellett egyes emberek, akik az elektromos autók mellett kiállnak, gyakran kritizálják a hidrogénenergetikát. Viszont le lehet vezetni, hogy a kettő valójában nem üti egymást.
A világ energiafelhasználását általában primerenergiában szokták kifejezni. A primerenergia gyakorlatilag az energiának azt a formáját jelenti, amiben bányásszuk a földkéregből. Ez nem azonos a végenergiával, vagyis azzal az energiával, ami ténylegesen hasznosul.
Ha megnézzük a világ primerenergia-felhasználását, abból az látszik, hogy a személyautók aránya belőle kevesebb mint 10 százalék! Ez azt jelenti, hogy ha el akarunk jutni egy kibocsátásmentes-társadalomba, akkor az akkus autóknál jóval többre lesz szükség.
Itt jön képbe a hidrogén-energetika. Mint ahogyan a fenti adatból látszik, a világ primerenergia-felhasználásának 90+ százalékát nem a személyautók teszik ki. Ez azért lényeges, mert a hidrogénnel lehetséges dekarbonizálni a fűtést és az ipari energiafelhasználást is, plusz a közlekedés egyéb ágazatait.
Gazdaságos-e a hidrogénbekeverés?
Hosszú távon, amennyiben karbonmentesíteni akarjuk a gazdaságot, úgy a jelenleg éghajlatvédelmi szempontból elfogadott földgázt is ki kell váltani. Erre lehetőséget ad a hidrogén-bekeverés.
A Lazard cég legújabb, 2023-as elemzése arra is kitért, hogy vajon gazdaságos-e földgáz-hidrogén vegyes tüzeléssel üzemeltetni egy gázturbinát. A Lazard arra juott, hogy igen, egy vegyes tüzelésű gázturbina versenyképes lehet egy csúcserőműként használt ipari gázturbinával.
A Lazard a számításaiban valószínűleg amerikai viszonyokra számolt, ahol az olcsóbb áram miatt olcsóbban lehet hidrogént előállítani elektrolízissel, mint Európában.
General Electric: már 120 hidrogén tüzelésű turbina leszállítva
A gázturbina-gyártó cégek közül a legtöbb tapasztalattal a hidrogén-tüzelést tekintve az amerikai General Electric rendelkezik. A GE már 120 hidrogénturbinát szállított le az ügyfeleinek az elmúlt 50 évben.
A GE szerint azáltal, hogy egy szénerőművet kiváltanak egy 50 százalékban hidrogént tüzelő kombinált-ciklusú gázturbinával, a szén-dioxid-kibocsátás 69 százalékot csökken.
(Olvasónktól)
Korábban írtuk:
– Az olajipar jövője a csúcs után
– Hidrogén- és ammóniaenergetika
– Miért a hidrogén? – válasz "A magyar hidrogénsvindli" című cikkre
Források:
https://hfc-hungary.org/H2_Hirlevel_2023_3_szeptember.pdf
https://kormany.hu/dokumentumtar/magyarorszag-nemzeti-hidrogenstrategiaja
https://corporate.exxonmobil.com/what-we-do/energy-supply/global-outlook/energy-demand
https://www.lazard.com/research-insights/2023-levelized-cost-of-energyplus/
https://www.ge.com/gas-power/future-of-energy/hydrogen-fueled-gas-turbines
Képek:
https://corporate.exxonmobil.com/-/media/global/charts/global-outlook/2023/2023-globaloutlookcharts_global-energy-demand-by-sectorv4.png?usecustomfunctions=1¢ercrop=1
https://hydrogen-central.com/wp-content/uploads/2022/07/ge-gas-power-hydrogen-turbines-1024×576.png
Forrás:kuruc.info
Tovább a cikkre »