A Štandard szerint hamarosan kiderül, milyen stratégiát választ az ellenzék, de előtte még megvárják a január 14-ére, keddre összehívott rendkívüli ülést, amelyen az ország külpolitikai irányultságát tárgyalják majd a képviselők.
Ezen, mint ismert, az ellenzék azt javasolja, hogy a parlament fogadjon el egy határozatot, amely a politikusok azon lépéseiről szól, amelyek Szlovákia nemzetközi elszigetelődéséhez és a szomszédos országokkal fenntartott jó kapcsolatok megzavarásához vezetnek.
Szlovák külpolitika – Rendkívüli ülést kezdeményez az ellenzék, hogy kinyilváníthassák, nem értenek egyet Ficóval
Az ellenzék elképzelése szerint a parlamentnek meg kellene erősítenie, hogy Szlovákiában továbbra is az EU és a NATO iránya a fő irány. Emellett a képviselőknek el kellene ítélniük az Orosz Föderáció Ukrajna elleni katonai agresszióját, és felszólítani Oroszországot annak befejezésére. A képviselőknek emellett ki kellene fejezniük óhajukat az igazságos béke iránt, amely a nemzetközi jog és Ukrajna területi egységének tiszteletben tartásán alapul.
A szlovák külpolitikai irányultságról szóló vita belpolitikai intrika. Mi áll a héttérben?
Az ülés kudarcra van ítélve
Az ellenzék azután állt elő az ülés összehívásának javaslatával, hogy Robert Fico miniszterelnök karácsony előtt találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Fico Moszkvában tárgyalt az orosz gáz tranzitjáról, a Szlovákia és Oroszország közötti kapcsolatokról, valamint az ukrajnai háborúról.
Az ellenzéki vezetők kritizálták Ficot, szerintük a miniszterelnöknek Moszkva helyett Kijevbe kellett volna mennie. Ukrajna ugyanis 2025. január 1-től leállította az orosz gáz tranzitját Szlovákia felé.
Fico éles vitába keveredett Volodmir Zelenszkijjel, múlt heti, brüsszeli tárgyalásai után pedig nemcsak az ukrajnai áramellátás leállításával fenyegetőzött, hanem az ukrán menekülteknek nyújtott humanitárius segély felfüggesztésével és az Európai Tanácsban Ukrajnát érintő kérdésekben a vétójog alkalmazásával is.
Zelenszkij ismét szlovákul reagált Fico kijelentésére: „Arrogáns módon elutasította a segítséget, amit Kijev kínált
A külpolitikai irányultságról szóló ülés összehívását az SaS, a PS és a KDH kezdeményezte. Valószínű, hogy a koalíció figyelmen kívül hagyja az ülést, és a parlament többszöri próbálkozásra sem lesz határozatképes.
Igor Matovič pártja, a Slovensko azonban azt állítja, hogy a miniszterelnököt, illetve az egész kormányt le kell váltani. Ha csatlakoznának kezdeményezéséhez a KDH és az SaS képviselői, akkor a PS képviselőinek részvétele nélkül is elegendő aláírást gyűjthetnének a bizalmatlansági indítvány benyújtásához. A probléma az, hogy az SaS és az PS elhatárolódik Matovičtól, és a korábbi kormányzati tapasztalatok miatt kizárják őt a szorosabb együttműködésből.
Mi jön 2025-ben: Permanens kormányválság, konszolidáció, felvidéki magyar politikai stagfláció
Az SaS gyors akciót akart, de figyeli az PS lépéseit
A kereszténydemokraták a múlt héten kijelentették, hogy támogatják a miniszterelnök elmozdítását. Véleményük szerint Ficonak „már régóta nincs keresnivalója a kormányfői hivatalban”, és ennek kormánynak véget kell vetni.
Marián Čaučík, a KDH alelnöke elmondta, hogy a KDH elnöksége nyitott a Fico elleni bizalmatlansági indítványra. Úgy véli, hogy az ellenzéki megbeszélések kedden vagy szerdán folytatódnak, amikor kiderül, hogy megtartják-e a külpolitikai irányultságot tárgyaló rendkívüli ülést.
Kaliňák szerint Šimečka Ukrajna ügynöke, aki fél rosszat mondani Zelenszkijről
Az SaS a múlt héten szintén azt állította, hogy Fico kormányának távoznia kell.
„A kormány hibái halmozódnak. Nemcsak a moszkvai látogatásról van szó, hanem az eRecept-rendszerrel és a legutóbbi kataszteri kibertámadással kapcsolatos kudarcokról is. Az ellenzéknek a lehető leghamarabb lépnie kell a bizalmatlansági indítvány érdekében. Mi nem tudjuk egyedül megtenni, csak 11 szavazatunk van, de ezeket felajánlom a kollégáknak, mert nem tudom, hogyan folytathatnánk tovább ezzel a kormánnyal”
mondta Branislav Gröhling, az SaS vezetője.
A Slovensko, a KDH és az SaS képviselői összesen 36 szavazattal rendelkeznek. A kormány elleni bizalmatlansági indítványra irányuló ülés összehívásához mindössze 30 aláírásra lenne szükség. Úgy tűnik azonban, hogy az SaS nem akarja megkerülni az PS-t, és Matovič pártjával együtt belekezdeni az akcióba.
Šimečka: A PS senkit sem zár ki az ellenzéki együttműködésből
Šipoš: Azt javasoltam a KDH-nak, hogy gyakoroljunk nyomást a liberálisokra
Michal Šipoš, a Slovensko, a Za ľudí és a KÚ képviselőcsoportjának elnöke rámutatott, hogy eredetileg az SaS és a KDH is aláírásokat ajánlott fel az ülés összehívására Ficoval kapcsolatban.
„Az SaS hirtelen visszakozott, hogy még konzultálnak. Feltételezem, hogy a PS-szel egyezkednek. Gröhling nyilvánosan kijelentette, hogy 11 aláírásuk van, és most habozik”
mondta Šipoš a Štandardnak. Hozzátette, hogy „a legnagyobb ellenzői az együttműködésnek állítólag az SaS-esek”, akiknek problémájuk lehet azzal, hogy Matovič pártja vezetné az ülés témáját.
Šutaj Eštok: Az ellenzék saját országával szemben ellenséges
Šipoš szerint a PS-nek kellene kitalálnia, hogy mit akarnak a Ficoval kapcsolatos üléssel.
„Úgy gondolom, hogy az PS az SaS-szel közösen fogja eljátszani a liberális játékot, hogy ők legyenek a bizalmatlansági indítvány élén, minket pedig csak másodhegedűsként vonnak be. Azt javasoltam a KDH-nak, hogy gyakoroljunk nyomást a liberálisokra, mert nekünk már van 25 aláírásunk. Vagy mondják ki nyíltan az egész nemzetnek, hogy nem akarnak részt venni benne”
zárta Šipoš.
Fico: Ha Danko és Šutaj Eštok márciusig nem tesz rendet saját pártjában, előrehozott választások jönnek
Körkép.sk, standard.sk
Nyitókép: SITA/Tomáš Susko
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »