Az emberiséget mindig is érdekelte a jövő, s nem kevesen voltak, akik sokat megadtak azért, hogy „megismerhessék”. A legtöbb híres jóslat mindig valaminek a lezárulásához, elmúlásához kapcsolódott, leginkább az apokalipszis valamilyen formában történő beköszöntét jövendölték meg a látnokok.
Amikor eljön az utolsó pápa
Az írországi Armaghban született Szent Malakiásnak tulajdonított lista 112 rövid, rejtélyes latin mondást tartalmaz, amelyek a római pápákra utalnak, kezdve az 1143–1144 között regnáló II. Celesztintől. Ezek a leírások általában a katolikus egyházfők családjának címerére, a személyükre, a származásukra, illetve a pontifikátusuk során bekövetkezett fontos eseményekre utalnak.
Tekintettel arra, hogy a pápák leírása a XII. századtól az 1590-es évekig – amikor is a bencés rend nyomtatásban kiadatta a listát – igen akkurátusra sikeredett, utána pedig lényegesen több a pontatlanság, a szkeptikus történészek a józan ész szabályait követve arra a meggyőződésre jutottak, hogy a próféciák valójában röviddel a kiadásuk előtt, tehát a XVI. században keletkezhettek.
A jóslat a tisztségéről lemondó XVI. Benedeket a 265., azaz az utolsó előtti pápának írja le, akit a „Gloria Olivae”, vagyis „Az olajfa dicsősége” mondattal jellemzett.
Malakiásnak a Joseph Ratzinger regnálását követő apokaliptikus vízióját kevesen osztják, bár 2011 őszén állítólag Benedek pápa Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnöktől a Vatikán és a zsidó állam közötti virágzó kapcsolatok szimbólumaként egy több száz éves olajfát kapott.
A lista legvégén Petrus Romanus, azaz a „Péter, a római” néven azonosított egyházi vezető áll, akinek állítólag pápasága idején fog bekövetkezni az apokalipszis, amely az Örök Város pusztulásával veszi majd kezdetét.
Malakiás szerint tehát a 2013 márciusában megválasztott Jorge Mario Bergoglio, vagyis Ferenc pápa halála az emberiség pusztulását idézi majd elő.
Egyelőre még nem tudjuk, hogy mindez beigazolódik-e, az azonban bizonyos, hogy az utolsónak mondott pápa több mindenben inkább az élen jár: ugyanis ő az első amerikai pápa és egyben az első jezsuita egyházfő.
A cikk teljes terjedelmében a Múlt-kor történelmi magazin 2024. téli számában olvasható.
Forrás:mult-kor.hu
Tovább a cikkre »