Havazott a Balaton felett

Hiába mondhatjuk eseménytelennek a Kárpát-medence tegnapi időjárását, a Balaton felett így is érdekes légköri jelenséget figyeltek meg OMSZ siófoki munkatársai.

Az afrikai eredetű légtömegeket csak az alsó rétegekben szorította ki átmenetileg a nyugati szelek övének hűvösebb levegője – közölte a met.hu. Az Európán és a Földközi-tengeren áthúzódó, az ECMWF modell mezejéből készített vertikális metszeten a vastag vonal a két légtömeg hozzávetőleges határát (amelyet a 46 fokos ekvivalens potenciális hőmérséklet izovonalával érzékeltetünk) mutatja.

Vertikális metszet Skandináviától Afrika északi partjáig. A metszet irányát a jobb felső  sarok térképe mutatja. A színezett területek a relatív nedvességet jelölik, a vastag vonal a  hideg és meleg égtömegek hozzávetőleges határát (46 fokos ekvivalens potenciális hőmérsékletet)  jelölik. A 6-8 km magasban lévő nedvesség kedvez a középmagas és magas szintű felhők kialakulásához. Fotó: OMSZ

Hírdetés

A magasban a poros sivatagi eredetű levegőben az ott található nedvesebb területeken szokatlan altocumulus jellegű felhőzet tud létrejönni. A nedvesség a sivatagi homokra kicsapódva hamar kihullik a felhőből, így az altocumulusokból szabályos virgák jönnek létre. A csapadék természetesen még messze a talaj fölött elpárolog.

Altocumulus virgával. Foó: OMSZ

Altocumulus virgával Fotó: OMSZ

A sivatagi homokra kicsapódó nedvesség hó formájában hullik ki a felhőből.


Forrás:gondola.hu
Tovább a cikkre »