Hasznos foglalkozást szemléltünk meg a komáromi Szinnyei József Könyvtárban

Hasznos foglalkozást szemléltünk meg a komáromi Szinnyei József Könyvtárban

A komáromi Szinnyei József Könyvtár a könyvkölcsönzés mellett számos nagyszerű lehetőséget kínál a művelődésre, szórakozásra, aktív kikapcsolódásra. Havonta megjelenő programjai között minden korosztály megtalálhatja a kedvére valót, a kisgyermekektől egészen a szépkorúakig.

Most, a karácsonyt megelőző időszakban a könyvtár éppen a szenioroknak tartott egy nagyszerű, kellemes hangulatú kézműves foglalkozást, ahol az érdeklődők a népi mesterségek közül a nemezelés alapjaival ismerkedhettek meg – lehetőséget teremtve ezzel egyedi kivitelezésű karácsonyi ajándék készítésére is. 

A nemezelés alapjait bemutató foglalkozáson az egymás társaságának is örvendő fiatalos hölgyek egy kedves nemez-baba készítésébe fogtak, Balázs Lilla útmutatása alapján, aki a népi mesterségek képzett, szakavatott tudója.

A nemezelés napjainkra ismét közkedvelt foglalatossággá vált, éppen a régi kézműves szakmák felélesztésének jótékony hatására. A foglalkozás kezdetén számos hasznos tudnivalóval ismerkedtek meg az érdeklődők, elsősorban, hogy mi is a nemez. 

Mi a nemez?

A nemez gyapjúból vagy szőrből tömörített vastag posztószerű anyag. Tájainkon leginkább juhgyapjúból készítettek nemezt. Kétféle nemezelési technikát ismerünk, tűnemez, vagyis száraz nemez, amit egy nemezelőtű segítségével végeznek; a másik a vizes – szappanos nemezelés, ehhez a technikához értelemszerűen meleg vizet és szappant használnak, és a gyapjút kellő állagúvá gyúrják. 

A foglalkozás-vezetőtől azt is megtudhattuk, hogy számos tárgyat készülhet nemezből: kalap, sapka, mellény, különféle játékok, mesefigurák, dísztárgyak táskák, stb. Nem mellékes dolog, hogy már az ősmagyarok is felhasználták ezt a természetes anyagot jurtáik, ruházatuk elkészítéséhez. 

A foglakozás-vezető mester, Balázs Lilla számára feltettük a kérdést, miben különbözik, miben tér el a módszertani folyamat a különböző korosztályok gyakorlati bevezetésében, hiszen ő nyári kézműves táborokban, alkotóházakban gyakran foglalkozik gyermekcsoportokkal és az ifjúsággal, jelenleg pedig a szeniorokat vállalta fel.

Hírdetés

Egyáltalán nincs különbség, minden az egyénen múlik – állítja Lilla – ki mennyire mélyed bele egy-egy népművészeti ágba, aztán mennyire válik gyakorlott nemezelővé. Ebből a kezdő csoportból is fölfejlődhetnek profi nemezelők. Soha nem lehet tudni, hogy egy gyerek, vagy egy érettebb korú személy mennyire bontakoztatja ki majd alkotóvágyát – kerülhetnek a népművészet mesterei közé fiatalabb és idősebb személyek egyaránt.

A határ a csillagos ég, a fejlődés pedig az egyénen múlik. Mindenkiben ott rejlik a nagy alkotó, akit szorgalommal, kitartással elő lehet hívni.

A beszélgetés közben a munkafolyamat egy percre sem állt meg, az asszonyoknak szorgalmasan járt a kezük, és vízzel, szappannal igyekeztek egyre jobban összezsugorítani az anyagot, hogy elkészüljön a nemez baba fejecskéje. Őket is megkérdeztük, hogy milyen céllal érkeztek a foglalkozásra, a társaság öröméért-e, vagy a munkafolyamat megismeréséért. 

Szerettem volna kipróbálni, hogyan viselkedik ez az anyag – válaszolja sok évtizedes óvónői gyakorlattal, nem kevés kézügyesség fejlesztő foglalkozással a háta mögött Balla Rózsika  –  érdekel, hogyan tudok majd a gyapjúból alkotni saját magam. Egyelőre még nem haladok vele úgy, ahogy szeretnék, de igyekezni fogok, hiszen ajándéknak szánom – olyan személynek, akiről tudom, hogy nagyon értékeli a saját kezünkkel készített alkotásokat. 

Balázs Lilla a munkafolyamat során felmerülő sikertelenségre reagálva elmondta:

Minden alkotási és tanulási folyamatnak része, hogy vétünk, de mindig újrakezdhetjük. Ha szétesik az anyag nemezelés közben, semmi gond, azt a részt nyugodtan le lehet szedni, vagy vágni. A hiba része a tanulási folyamatnak. Olyan anyaggal dolgozunk, ami egy természetes anyag és hogy miképpen viselkedik, annak lényege a kiismerés. Minél többször találkozunk egy anyaggal, annál jobban kiismerjük annak a viselkedését. Amikor Edison regiment próbálkozás után végre feltalálta a villanykörtét, állítólag azt mondta, a korábbi kísérletsor nem többszáz elrontott dolog volt, hanem állandó újrapróbálkozás, hogy egyszer sikert hozzon.

A buzdító szavak hatására a szorgos hölgyek tovább folytatták a munkát, miközben azt is megtudhattuk, mindegyiküknek megvan az elképzelése, kinek is ajándékozza majd a kis nemezbabát – unokájának, lányának, a legelső saját magának, hogy legyen minta a következő készítésére; de olyan is akadt, aki a nyugdíjas klub díszítésére viszi majd el, másokat is bíztatva erre a tevékenységre.

A komáromi Szinnyei József Könyvtárában eltöltött idő nagyon kellemesnek és hasznosnak bizonyult minden jelenlévő számára.

Buday Mária

Nyitókép: Buday Mária


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »