Hamarosan kötelezővé válhat a matematikaérettségi a középiskolások számára Szlovákiában

Hamarosan kötelezővé válhat a matematikaérettségi a középiskolások számára Szlovákiában

Azok az elsős középiskolások, akikre már elvileg vonatkozni fog a kötelező matematikaérettségi, 2027. szeptember 1-jén kezdik meg tanulmányaikat. Ők 2030/2031-ben fognak érettségizni. A matematikaérettségi alapfokú szintje kötelező lesz a gimnáziumok, a szakközépiskolák és számos szakképzési középiskola diákjai számára – erről Tomáš Drucker oktatási miniszter (Hlas-SD) tájékoztatott hétfői sajtótájékoztatóján. A pilot program 2026 szeptemberében indul informatikai szakirányú gimnáziumokban és műszaki szakközépiskolákban.

A szakképzési iskolák esetében az érettségi alapfokú szintű lesz.

„Mivel ezek az iskolák szakmai irányultságúak, a diákok gyakorlati képzésekben, duális oktatásban vesznek részt, és nincs elegendő idejük arra, hogy nagy mennyiségű elméleti matematikai tananyagot sajátítsanak el”

mondta Drucker. Néhány középiskola – például konzervatóriumok, sportiskolák vagy kereskedelmi akadémiák – mentesülnek a kötelező matematikaérettségi alól a miniszter szerint.

A gimnáziumok esetében két szintű matematikaérettségit vezetnek be. Az alapfokú szint a harmadik évfolyamot, míg az emelt szint a negyedik évfolyam kiválasztott diákjait érinti.

„Nem akarjuk, hogy minden tanulónak kötelezően olyan szintű matematikát kelljen tanulnia, amit például a műszaki egyetemek kérnek. (…) Azok a diákok, akik műszaki irányban szeretnének továbbtanulni, extra szemináriumokat vehetnek fel”

mondta Drucker. Hozzátette: több európai országban – például Lengyelországban, Magyarországon, Ausztriában, Németországban, Svájcban, Franciaországban, Szlovéniában és Horvátországban – már kötelező a matematikaérettségi.

Slavomír Partila, az oktatási miniszter regionális oktatás koordinálásáért felelős megbízottja elmondta: az alapfokú szint nem felel meg a jelenlegi matematikaérettségi követelményeinek. Ez a szint alapvető matematikai készségek felmérésére szolgál majd, amelyek a későbbi profilképzéshez szükséges képességeket fejlesztik. A magasabb szint a technikai egyetemi képzésekhez szükséges matematikai tudást méri majd. Együttműködésben az egyetemekkel határozzák meg, hogyan módosítják és frissítik az iskolák működését szabályozó dokumentumokat.

Hírdetés

Drucker szerint a minisztériumnak meg kell újítania a matematika oktatási tartalmát, tanártovábbképzéseket kell szerveznie, és a következő három évben támogatni kívánja a tanárokat.

„Előttünk áll egy időszak, amikor a matematikaoktatókat abban képezzük, hogyan készítsék fel a tanulókat az alapfokú érettségire, vagyis mi is az a matematikai műveltség. Olyan feladatokra kell gondolni, amelyek támogatják és fejlesztik a logikai gondolkodást, a kritikai gondolkodást és a problémamegoldást”

tette hozzá Romana Kanovská, a Nemzeti Oktatási és Ifjúsági Intézet főigazgatója.

Róbert Zsembera, az oktatási minisztérium felsőoktatásért felelős államtitkára elmondta: a leggyengébb felkészültséget a felsőoktatási oktatók a természettudományos, műszaki és technológiai területeken tapasztalják. Az ottani felkészültség szintje mindössze 10–11 százalék. „Ez kritikus érték” – jegyezte meg Zsembera, hozzátéve: jelenleg a diákok mindössze körülbelül 11 százaléka választja a matematikaérettségit.

„A jelenkor kihívásai és a jövő munkaerőpiaca miatt szükséges és elkerülhetetlen ennek a számnak a növelése”

hangsúlyozta.

A kötelező matematikaérettségi bevezetését üdvözölte a Szlovákiai Szakközépiskolák Szövetsége, valamint a Szlovákiai Állami Gimnáziumok Igazgatóinak Szövetsége is.

teraz.sk

Nyitókép: sita


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »