Hagyományőrző képzések a Felvidéken

Hagyományőrző képzések a Felvidéken

A Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia és a Comenius Pedagógiai Intézet innovációs pedagógus-továbbképzést indított Dunaszerdahelyen és Bátkán, a Hálózat márciusi viseletvarró tanfolyam-sorozata pedig sikerrel zárult Nagymegyeren.

A Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia és a Comenius Pedagógiai Intézet együttműködése a pedagógus-továbbképzések esetében 2023 óta működik szorosan, ekkortól kezdődött a két szervezet akkreditációs képzési projektje. Ezeket a tanfolyamokat a jelenlegi igények figyelembevételével tartották meg, s a kiugró érdeklődés visszaigazolta a döntés helyességét.

Újdonságnak számít, hogy az innovációs képzés célja már nemcsak a néphagyomány beépítése volt az oktatásba, hanem a fejlesztéseket is a helyi hagyomány eszközeivel kívánják megvalósítani.

„A néphagyományt mi eszközként használjuk, hogy különböző készségeket fejlesszünk a tanulóknál – részletezi a koncepciót Illés Gábor szervező. –Az elmúlt évi és az idei képzéseket már úgy hirdettük meg, hogy a résztvevők egy általánosabb oktatásban részesüljenek, valamint célul tűztük ki, hogy szűkítjük ezeket a készségeket, és a logikus gondolkodást helyezzük előtérbe.”

Fotó: Hagyományok Háza

A már említett jelentős érdeklődés miatt, a kurzust az ország különböző részein tartották. Bátkán a tavalyi tapasztalatok alapján indították el, míg Dunaszerdahelyen két csoportot is szerveztek. A Kompetenciafejlesztés a néphagyomány eszközeivel című, elméleti és gyakorlati tudást nyújtó oktatás szervesen illeszkedik abba a képzési rendszerbe, amely a magyar műveltség teljes körű megismerésének érdekében a hagyományos kultúra tananyaggá formálását szorgalmazza.

Hírdetés

A Népviseletvarró tanfolyamot március négy hétvégéjén a nagymegyeri Folkcentrumban szervezte meg a Hagyományok Háza Hálózat – Szlovákia első alkalommal.

Fotó: Hagyományok Háza

Ezúttal is kiemelt figyelem kísérte a határon átnyúló kezdeményezést, erős túljelentkezéssel kellett a szervezőknek szembesülniük. Végül a tanfolyamon tizenöt hallgató vehetett részt, a korösszetétel húsz és ötven év között mozgott. A jelentkezők tapasztalt oktatóktól sajátíthatták el az alap-népviseleti darabok megvarrásának technikáját: pendelyek, alsószoknyák, női és férfiingek, bőgatyák, surcok, női mellények és gyermekruhák kerültek ki a szorgos kezek alól. A résztvevők a gömöri, Vág-Garam közi, Ipoly menti és zobori népviseletekről elméleti tudást is szereztek.

Fotó: Hagyományok Háza

„Nemcsak egy általános tanfolyamnak lehettünk részesei – tekint vissza az elmúlt hónapra Petro Krisztina főszervező. – A kemény munka mellett is vidám hangulat uralkodott, minden jelenlevő megbecsülte, hogy részese lehet e kurzusnak, s ez a másoknak való segítésben is megnyilvánult.”

Sajtóközlemény/Hagyományok Háza/Felvidék.ma


Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »