Ha úgy érzed, hogy valami a mélyre húz, nézz Krisztusra! – Szent Kvirinre emlékeztek Szombathelyen

Ha úgy érzed, hogy valami a mélyre húz, nézz Krisztusra! – Szent Kvirinre emlékeztek Szombathelyen

Az ókori Savariában 303. június 4-én vértanúhalált halt Szent Kvirin püspökre emlékeztek június 12-én Szombathelyen. A Szent Kvirin-templom búcsúján püspöki szentmisével és az emlékfalnál megemlékezéssel ünnepeltek a hívek.

A Szent Kvirin-plébánia búcsúja délelőtt ünnepi szentmisével kezdődött, amelyen Székely János megyéspüspök mondott szentbeszédet. A misén közreműködött a Szent Márton kórus Horváth Imre karnagy vezetésével.

Délután három órakor az Óperint utcai hídfőnél, Szent Kvirin emlékfalánál tartottak megemlékezést és koszorúzást.

Az Egyház egy különleges közösség itt a földön, mely a Jóistent jelzi és jeleníti meg. A püspök ennek a közösségnek hídverője, kapcsolatépítője. Ő az, aki a közösséget belülről alakítja, és aki a közösségek között kapcsolatot teremt. Ilyen volt Kvrirn püspök is – mondta beszédében Schauermann János, a Szent Márton-templom plébánosa. Szent Kvirin életében mint főpásztor a sziszeki egyházközséget alakította. De nemcsak életében, hanem halálában is közösséget formált a keresztényekből, hiszen elítélésének és vértanúságának helyére is gyűltek össze keresztények. Halála után a város keleti temetőjében helyezték el a testét. És a közösségépítést folytatta: sírja fölé temetkeztek az akkori keresztények, és ott gyűltek össze az élők, hogy ünnepeljék a szent titkokat.

313 után megváltozott a helyzet: a keresztények felszabadultak, templomaik lettek, az épületekbe bevitték a városokon kívül eltemetett vértanúk csontjait, és az oltár alá temették el őket. Így a templom nem pusztán gyülekezőhely, hanem egyben a mennyország kapuja is. A hívő közösség együtt ünnepel a vértanúkkal. Ez történt abban a bazilikában is, amelynek maradványai valahol a mai szombathelyi Petőfi utcában találhatók, és ahová Szent Kvirint temették.

Kvirin ma is folytatja ezt a közösségépítést, hiszen összeköti a plébániákat a városban. Példájának mai követése abban nyilvánul meg, hogy építjük a közösségeket, a kapcsolatot a plébániák között, valamint a város keresztényei közötti kapcsolatot is – mondta Schauermann János.

Hírdetés

Anton Kolic nyugalmazott horvát nemzetiségi plébános beszédében Szent Kvirin kivételességét és állhatatosságát emelte ki, majd köszöntötte a Sopron mellől, Kópházáról érkezett zarándokcsoportot.

Csány Péter, a szombathelyi Szent Kvirin-templom plébánosa beszédében hangsúlyozta: Szent Kvirin tiszteletét 1700 éven át megtartotta Szombathely és az Egyház is. Az istentisztelő ember nem kárára van a világnak, hanem morális erőt adhat másoknak, egységet, szeretetet hirdető példakép lehet.

Szent Kvirin életét teljesen Istennek adta, példája követni való, mert mély emberségről tanúskodik. Bár a malomkő a mélyre rántotta, mégis kinyitotta az égbe az utat. Ha úgy érzed, hogy valami mélyre húz, nézz a keresztre, nézz Krisztusra, aki békét ad a világnak – buzdított Csány Péter.

Az ünnepség imával és koszorúzással zárult.

Forrás és fotó: Szombathelyi Egyházmegye

Magyar Kurír


Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »