Ha másért nem is, de ezekért a szavakért bűnhődniük kell!

Ha másért nem is, de ezekért a szavakért bűnhődniük kell!

Az ügyészség minapi döntése, miszerint enyhítették a Mal Zrt.-vel szembeni vádiratot, újra felkorbácsolta az indulatokat a tíz halálos áldozatot követelő a vörösiszap-katasztrófa kapcsán. Azonban nem szabad megfeledkeznünk a gátlástalan profitérdek szörnyű mementójáról, és annak cinikus, vérlázító megnyilvánulásairól.

2010. október 4., hétfő 12 óra 10 perc

A Mal Zrt. Ajkai timföldgyára X. sz. vörösiszap tározójának a gátja átszakadt, és az erősen maró lúg, a vörösiszap elöntött három települést, Kolontárt, Devecsert, valamint Somlóvásárhelyt.

Ezért bűnhődniük kell!

2010. október 5., kedd, 9 óra 40 perc

Másnap, azaz kedden szólalt meg először a nyilvánosság előtt Bakonyi Zoltán, az Ajkai Timföldgyár igazgatója.

Az Index cikkében kijelentette:

„a vörösiszap nem veszélyes”.

Majd hozzátette:

„Az iszapban nincsenek egészségre veszélyes szabad gyökök, ártalmatlan anyagról van szó”.

Bakonyi elmagyarázta: az iszaptározóban lévő víz eredendően a vörösiszap kiszáradását és porzását akadályozza meg a technológia szerint, a lúgos kémhatású folyadék valóban irritálhatja a bőrt, ha érintkezésbe kerül vele.

Irritálhatja a bőrt – mondta ezt akkor, amikor már 4 halálos áldozatról szóltak a híradások, köztük egy három hónapos csecsemőről elvesztéséről is. Több mint száz sérültet ápoltak, és több embert kerestek.

Arra a kérdésre, hogy a Mal Zrt. mit tesz a károsultak, a települési önkormányzatok gyors megsegítésére, azt felelte:

Hírdetés

„Természetesen a cégnek vannak most méltányossági feladatai, amiben tudunk segítünk, egyeztetünk a polgármesterekkel, hogy mire van szükségük. A későbbi helyreállítási, kártérítési kérdésekben azonban csak a szakértői vélemények elkészülte, a katasztrófa okainak megállapítása után tudunk döntéseket hozni”.

Hogy valójában mennyire cinikus, és jobb szó híján aljas a cég hozzáállása a katasztrófához, azt jól példázza, hogy kijelentette: szerinte sok helyen az iszapot „egy erős slagos lemosással el lehet távolítani”.

10 óra 35 perc

Illés Zoltán, az akkori környezet- és természetvédelemért, valamint a vízügyekért felelős államtitkár a kolontári dombon várakozva úgy fogalmazott:

gyalázat, hogy nem lehet elérni a MAL Zrt-t.

A cég képviselői továbbra sem jelentek meg sem a védelmi bizottság ülésén, sem pedig a kolontári helyszínen.

11 óra 32 perc

A Mal Zrt. csaknem egy nappal azután adott ki közleményt, hogy a tározójából kiömlő vörösiszap hatalmas károkat okozott a környező településeken – írta az MTI.

A közleményben egy újabb cinikus mondat:

„a társaság vezetése kötelességének tartja a közvélemény folyamatos hiteles tájékoztatását az ügyben.”

Annyit sikerült összeszedniük egy nappal a katasztrófa után: hogy a cégvezetés mai helyzetelemzése szerint a technológiai eljárás gondos betartása mellett sem észlelhette a természeti katasztrófa jeleit, vagy tehetett volna annak elhárítása érdekében. A legutolsó, aznapi fizikai szemle, és az utolsó laboratóriumi résfalon belüli vízminta elemzése semmilyen előjelét nem mutatta a bekövetkezett katasztrófának.

Ugyanakkor képesek voltak a legmélyebb sajnálatukat kifejezni mindazon lakosoknak, akiket ezen katasztrófa személyesen érintett és azt kérték, fogadják részvétüket azok a családok, akiknél a legsúlyosabb emberi tragédia, családtagjuk elvesztése történt.

Köszönettel tartozunk mindazon szervezeteknek, akik a katasztrófa elhárításában közvetlenül közreműködtek, közreműködnek – írták.

A Mal közölte azt is, a vörösiszap 40-45 százaléka vasoxid (ez adja vörös színét), 10-15 százaléka alumíniumoxid, 10-15 százaléka szilíciumdioxid, 6-10 százaléka kalciumoxid, 4-5 százaléka titándioxid, 5-6 százaléka kötött nátron.

S végül mindenkit megnyugtattak:

a vörösiszap az EU hulladékszabványa szerint nem minősül veszélyes hulladéknak, összetevői stabil, kötött formában vannak jelen, azokat a víz semmilyen formában nem oldja.

Így kommunikál az a cégvezetés, amely tevékenysége során egy szörnyű, halálos ipari és ökológiai katasztrófát okoz, de a felelősségre vonást igyekszik elkerülni, a tettei következményeit elkenni.

Fél évtizeddel később már az is világossá vált, ehhez cinkosokra is lelt, de hát végül is Bakonyi már a legelején elmondta: a vörösiszap nem veszélyes.


Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »