A térdkalácsficam jellemzően sportsérülés, de gyakran előfordul laza izomzatú fiatal lányoknál. Ilyenkor a térdkalács a külső oldal felé kificamodik, és a combfeszítő izom belső oldali inas rostjai elszakadnak. Újabb ficamra hajlamosít az általános ízületi lazaság, a kifejezett X-láb és a magasan álló térdkalács.
Gyakran magától helyére ugrik a térdkalács. Egyébként könnyen helyre lehet tenni, érzéstelenítés nélkül. Az esetek 5%-ában az ízületi felszínből egy kis porcos felszínű csontdarab is kitörhet.
Ha a belső oldalon kiterjedt a sérülés, a combfeszítő izom elszakadt, akkor egy korán elvégzett műtéttel a későbbi, visszatérő térdkalácsficamok megelőzhetők. Ha porcfelszínnel rendelkező kitört csontdarab is van, kis csavarral visszarögzítik a helyére, esetleg visszaragasztják.
Ismétlődő ficam esetén a műtét során a térdkalács inának csontos tapadását áthelyezik, és a belső oldali ízületi tokot beszűkítik.
Az első ficam után nem megműtött betegek 15-20%-ánál újabb ficam következhet be, tönkremegy a porcfelszín és artrózis alakulhat ki.
Utókezelés: nyújtott térd mellett gipszsínt, majd egy hét múlva gipsztokot helyeznek fel, amelyet 3 hétig kell viselni. A gipszlevétel után a térdhajlítás hamar visszatér.
(informed)
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »