Ha folytatódik a gazdaság túlpörgése, problémák jöhetnek. Még két évig élvezhetjük a jó gazdasági szelet

Ha folytatódik a gazdaság túlpörgése, problémák jöhetnek. Még két évig élvezhetjük a jó gazdasági szelet

Ha hosszú ideig tart a szlovák gazdaság túlpörgése, problémák adódhatnak – nyilatkozta Ódor Lajos, a Szlovák Nemzeti Bank alelnöke a HNonline.sk gazdasági portálnak. A gazdasági szakértő elmondta, túlpörgésről akkor beszélhetünk, ha egy gazdaság a sokéves átlagnál nagyobb sebességgel bővül.

A beszélgetés során Ódor kifejtette, hogy a gazdasági fellendülés sosem tart örökké, még ha nem is egy 2008-09-es gazdasági válsághoz hasonló visszaesésre kell számítani. Jelenleg a Brexit, a kereskedelmi háború és a Törökországhoz hasonló feltörekvő gazdaságok problémái jelentenek nagy kockázatokat.

„Ami a gazdasági kockázatokat illeti, a jelek leszállóágra utalnak”

fogalmazott. Hozzátette, hogy bár a Brexit esetében a Szlovákiát közvetlenül érintő negatív hatások nem jelentősek, ám közvetett módon vannak bizonyos rizikók, mint például annak kérdése, hogy hogyan reagálnak a befektetők a pénzpiacokon London, mint pénzügyi központ távozására az EU-ból.

Komoly kockázatok

Kifejtette, hogy a Szlovák Nemzeti Bank épp a nemzetközi gazdasági kilátások romlása miatt csökkentette a gazdasági bővülésre vonatkozó prognózisát 2019-re. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy az USA gazdaságpolitikájának változékonysága miatt az Európai Központi Bank állandó jelleggel számol a protekcionizmus (értsd: saját piac védelme pl. vámokkal) erősödésével, ami negatívan befolyásolja a kilátásokat.

„Rövid- és középtávon a kereskedelmi háború a legsúlyosabb kockázat a világgazdaság számára”

Arra a kérdésre, hogy fenyeget-e minket egy, a tíz évvel ezelőttihez hasonló nagy világgazdasági válság, úgy válaszolt, hogy nem feltétlenül, hiszen számos intézkedést hoztak a hasonló válságok elkerülésére.

Az alacsony kamatlábak miatt a nemzeti Bank is kockázatot sejt a szlovákiai ingatlanpiaci árak elszállásában. Az alacsony kamatok miatt szárnyaló ingatlanárakat előbb utóbb utoléri a korrekció, mikor az árak visszaesnek a valódi értékük közelébe, ami lényegében az ingatlanlufi kipukkanását jelenti.

Hírdetés

„Az ami történt, az a bankrendszer rendkívüli mértékű beszabályozása, tehát a korábban tapasztalt kockázatokkal szemben ma már a bankok jóval felkészültebbek. Ezen felül rengeteg intézkedés született annak érdekében, hogy a következményeket ne az adófizetők viseljék, hanem azok, akik az illető bankokba beruháztak”

Az alacsony kamatok egy másik hátránya, hogy az egyébként európai mércével mérve is igencsak eladósodott szlovák állampolgárok még több kölcsönt vesznek fel. Épp ezért, Ódor elmondása szerint, az NBS teszteli, hogy mi történne egy-két százalékpontos kamatemelésnél, és az eredmény fényében kötelezi a bankokat nagyobb tartalékok kialakítására. Vagy – ahogy az történt idén nyártól – szigorítják a lakossági hitelfelvételek feltételeit.

Munkaerőhiány és béremelkedés

A munkaerőhiány és a béremelkedés kapcsolatáról Ódor elmondta, hogy Szlovákiában jó ideje a munkatermelékenységnél gyorsabban emelkednek a bérek, ami a versenyképesség elvesztéséhez vezethet.

Ebben a vonatkozásban érdemes megjegyezni, hogy nem feltétlenül a magas bér a probléma, hanem hogy Szlovákiában hiányoznak a nagyobb hozzáadott értéket teremtő vállalatok, leegyszerűsítve, inkább összeszerelő, mint fejlesztő-tervező műhely vagyunk. Egyébként Közép-Kelet-Európában Szlovákiában nőnek leglassabban a bérek.

Ódor azt mondta, hogy az NBS úgy véli, nem kéne olajat önteni a tűzre, és ha túl gyorsan emelkednek a bérek, nem kellene azt fokozni további adminisztratív lépésekkel. A másik problémaként említette, hogy a munkaerőhiány megoldásához nem használja ki a gazdaság a roma kisebbséget – bár elismeri, hogy ez egy nagyon bonyolult feladat lenne. Ezzel közvetve utalt arra a tényre, hogy Szlovákiában a munkaerőhiány viszonylag magas munkanélküliségi rátával együtt mutatkozik.

Már csak pár év

Szintén problémaként jelölte meg, hogy a szabad szlovákiai munkaerő képesítése nem mindig igazodik a munkapiac elvárásaihoz.

Ódor szerint még pár évet tölthetünk el ezekben a jó időkben, mert egyelőre Európa legfiatalabb társadalmaihoz tartozunk. Ez azonban egy-két évtized múlva megváltozik, és a legelöregedettebbekhez tartozunk majd.

fogalmazott.

HNonline.sk, Körkép.sk

Nyitókép: marxist.com


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »