Ha benő a köröm…

Ha benő a köröm…

A kézkörmök ápolása a könnyű feladatok közé tartozik, a gondot, főleg idősebb korban, a lábkörmök hosszának megrövidítése jelenti.

A lábkörmök megkurtítása eléggé lehetetlen testhelyzetben oldható meg. Vagy mélyen lehajolva végezhető el a művelet, vagy ülve, a székre tett lábat jól előrehajolva kell elérni (nem mindenki dereka szereti ezt a műveletet), vagy artisztikus mozdulattal az „asztal” szélére feltett lábkörmöket kell megrövidíteni. A körmök levágásakor gondot a körömsarkak „kivágása” okoz. Ilyenkor óvatosan félrehúzzák az oldalsó körömágyakat, az olló élét határozott mozdulattal a körömsarok alá teszik, majd a körömszél hegyes végét mindkét oldalon levágják. A bajok itt kezdődnek.

Hírdetés

Nagy baj, hogy körmeinket már gyermekkorunk óta úgy ápoljuk, hogy ezeket a sarkakat kivágjuk. Az lenne a jó, ha a körmöket, kezeinken is, egyenes szélűre vágnánk. A körmök oldala melletti bőrünk kellően megvastagszik, ellen tud állni a köröm nyomásának. Amikor a körömszéleket kivágjuk, megszűnik a köröm hámot vastagító nyomása, a szaruréteg elvékonyodik. Így a legközelebbi körömszél kinyírása után a köröm elvékonyodott, sérülékeny hámmal találkozik, így azt könnyen bevágja.

Nem is lenne ez nagy baj, ha megfelelően széles lábbeliket hordanánk. Főleg a hölgyek hordanak tűhegyes lábbelit. Ezek természetellenes helyzetbe kényszerítik a lábujjakat. A körmöknek szűk helyen kell elhelyezkedniük, nem tehetnek mást, mint hogy belenyomulnak a körömszélre ráboruló oldalsó körömágyba, és a szomszéd ujj oldalába. Tetőződik ez a hatás akkor, ha a cipő magas sarkú, ezekben a lábujjak még inkább a cipőbe nyomódnak. A szűk és hegyes cipőknek köszönhető az első ujj tövében kialakuló bütyök, a kalapácshoz hasonlóan meggörbült lábujjak, és a nyomásra kialakuló tyúkszem.
A saját, rosszul megrövidített és oldalán kivágott körmök olyan sérüléseket okozhatnak, amelyek után gennyes folyamat indulhat el. Az így kialakult körömágygyulladás nagyon fájdalmas, járásképtelenséget is okozhat. A gyulladás gyakran fertőzéses sarjszövetképződéssel jár, vadhús csúfítja el a körömágyat. Ez vérzékeny, puha daganat, amelyet csak sebészi beavatkozással lehet meggyógyítani. Ha a gyulladás kialakulása előtt a lábujjak között vagy a körömlemezben gombás fertőzés is volt, a gyógyulás jobban elhúzódhat. Ha a körömágyfertőzés kialakul, esetleg vadhús képződik, begyulladnak a nyirokerek, a nyirokcsomók gyulladása teheti még nehezebbé az életet. Ilyenkor a lábon lévő fertőzéstől piros csík halad a lábszáron felfelé, esetleg a térdhajlati vagy a combtői nyirokcsomók érzékennyé válnak. Súlyos szövődmény a Streptococcus baktériumok által kiváltott orbánc (erysipelas). Ennek a következményei már jóval súlyosabbak. Hirtelen kezdődik, magas lázzal, a szélek felé gyorsan terjedő gyulladással, betegségérzéssel jár. Az antibiotikum felfedezése előtt az orbáncos betegek 20%-a meghalt. Mit lehet tenni?

(patika magazin)


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »