Gömöri és nógrádi sikerek Kazincbarcikán

Gömöri és nógrádi sikerek Kazincbarcikán

A Kazincbarcikai Egyesületek Fóruma immár huszonhatodik alkalommal rendezte meg az Egressy Béni Nemzetközi Vers-, Prózamondó- és Versíró versenyt. A szavalóversenyhez 2015-ben csatlakozott a versíró verseny is, amely szintén egyre nagyobb sikernek örvend. 

Míg a szavalóversenyen az idén százharmincan vettek részt (ebből a határontúliakat százhárman képviselték), Felvidékről Buzitától Tornalján és Almágyon át Fülekig, addig a versíró versenyre 41 alkotás érkezett.

Az elmúlt évek hagyományaihoz híven a versenyre meghívást a területi elődöntőkön legjobban szereplő diákok kapnak, így  az encsi körzet legjobbjai, Kazincbarcika és környéke, valamint a Felvidékről, sőt Erdélyből  is szép számban érkeztek versenyzők. A felkészítő tanárokkal és a zsűrivel együtt mintegy 250 főt mozgatott meg az idei verseny, amelyet Demeter Zoltán országgyűlési képviselő nyitott meg – tájékoztatta portálunkat Dienes Mária Bessenyei György-díjas népművelő,  a főszervező Kazincbarcikai Egyesületek Fórumának elnöke.

Megtudtuk tőle azt is, hogy a verseny 2020-ban bekerült a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Értéktárba is. A verseny mellett a Sajó menti Népművészeti Egyesület mesterei tartottak kézműves foglalkozást, s megkoszorúzták Egressy Béni emlékművét, mellyel születésnapjáról emlékeztek meg. A mindössze 37 évet élt Egressy Béni, a magyar nóta atyja, akinek a Szózat megzenésítését, s Erkel Ferenc több operájának (Bátori Mária,  Hunyadi László, Bánk bán) szövegkönyvét is köszönhetjük, pályája elején egy évig Szepsiben is tanított, ahol emlékét egy országos színjátszófesztivál, valamint Ferenc György szobra  őrzi.

A megnyitót a helyi Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskola diákjai és tanárai színesítették a műsorukkal. Ezt követte maga a verseny, majd a szakmai kiértékelés. A versenyzőket  az az Érsek-Csanádi István tanár látta el jó tanácsokkal, aki a kezdetektől részt vesz a versenyen.

A legkisebbek (1-2. osztályosok) versmondóinak a versenyét a Rozsnyói Református Egyházközösség Alapiskolájának tanulója, Dzalaj Lilien szerezte meg (felkészítő tanára Klárik Csilla volt), míg ugyanitt a harmadik helyezett szintén ebből az alapiskolából Veneny Vivien lett.

A legfiatalabb prózamondók között a pálmát szintén a rozsnyói Máté Anna Brigitta vitte el (felkészítő tanára Máté Mónika volt), ahogy a 3-4. osztályosok vers- és prózamondói között is rozsnyói győzelem született, ráadásul mind a vers-, mind a prózamondók között Lőrincz Áron győzött (felkészítő tanára Farkas Aliz).

Hírdetés

A versmondók között a második helyen a füleki II. Koháry Alapiskola diákja, Kerekes Kinga Aurélia végzett (felkészítője Tóth Csilla), míg a prózamondók között a második helyet az almágyi Bari Katrina (felkészítője Tóth Tünde) szerezte meg.

Az 5-6. osztályosok között is felvidéki sikerek születtek, a versmondók között a győzelmet a szepsi Salkaházi Sára Egyházi Iskola diáklánya, Mohnyánszky Lilla szerezte meg, akit Borsi Kitti készített fel, a harmadik helyen az almágyi Mihályi Emese végzett (Kovács Eszter tanítványa), míg a prózamondók között a Buzitai Alapiskola tanulója, Hornyák Júlia érdemelte ki az első helyet.

A 7-8. osztályosok versenyében a pálma Fülekre és Szepsibe vándorolt, a versmondók között Vankó Attila tanítványa, Rapi Lilla végzett az első helyen, őt a pelsőci Dénes György Alapiskola két diákja, Radics Noémi (tanára Király Katalin) és Sanisló Zoé (tanára Lőrincz Kelemen Zsuzsa) követte a képzeletbeli dobogón, míg a prózamondók versenyét a szepsi Salkaházi Sára Egyházi Iskola diákja, Balázs Lilien nyerte, akit Peregrin Krisztina készített fel a kazincbarcikai versenyre.

Itt is felvidékiek állhattak a dobogó két alsóbb fokára, a második a rozsnyói Tokár Lorena lett (tanára Kubik Edit), míg a harmadik helyet Vankó Attila tanítványa, Csák Liliána szerezte meg Fülekről.

A középiskolások versenyében sem szakadt meg a felvidéki hegemónia,

a versmondók között a rozsnyói Šafárik Gimnázium diákja, Kristóf Áron győzött (Lőrincz Tímea tanárnő készítette fel), a harmadik helyet a Buzitai Alapiskola kilencedikes diákja,  Hornyák Marek Maximilián (tanára Fedor Erika) szerezte meg. A prózamondók között szintén Lőrincz Tímea tanítványa, Jánosdeák Ákos győzött, itt a második a szintén rozsnyói Lengyel Levente lett (tanára Martinovics János), aki a Református Egyházközség Alapiskoláját képviselte. 

41 vers érkezett a versíró versenyre, közülük egy alkotó, a 2. korcsoportban (5-8. osztályosok) szereplő  tornaljai Cselényi Vanessa (Kazinczy Ferenc Alapiskola) Látom őt című verse érdemelt ki aranyminősítést. 


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »