Gheorghiþã: legalább százszor kisebb az elhalálozás kockázata egy beoltott személynél, mint egy oltatlannál

Az oltási kampány kezdetétől március 28-áig 13.416 olyan személynek lett pozitív a koronavírustesztje, akik előzőleg megkapták a koronavírus elleni oltás első adagját, 1859-en pedig a második dózis után fertőződtek meg – nyilatkozta kedden az oltási kampány koordinátora.


Valeriu Gheorghiţă
szerint az első adag felvétele után megfertőződöttek aránya a beoltottak teljes számához képest 0,69 százalék, és ezeknél a személyeknél 10-11 nap elteltével igazolták a betegséget, vagyis mielőtt elkezdődött volna az antitest-termelődés. „Esetükben pontosan akkora volt a megfertőződés kockázata, mint egy oltatlan személynél” – magyarázta a szakember. A második adaggal való beoltást követően a beoltottak 0,19 százalékánál mutatták ki a fertőzést, a vakcina felvételét követő első tíz napban.

Hírdetés

Az oltás után megfertőződöttek közül 89-en életüket vesztették, közülük 77-en az első dózis, 12-en a második adag után kapták el a betegséget. Legalább százszor kisebb az elhalálozás kockázata egy beoltott személynél, mint egy oltatlannál, a halálozási arány előbbieknél 0,2 százalék, utóbbiaknál 2,4 százalék – tette hozzá Gheorghiţă.

Fotó: MTI/Komka PéterFotó: MTI/Komka Péter

Az oltási kampány kezdete óta 10.160 személynél regisztráltak valamilyen mellékhatást, ami 3,4 esetet jelent ezer dózisra vetítve. A Pfizer-BioNTech oltásánál körülbelül 2, a Modernánál 3,6, az AstraZenecánál 13,2 ilyen eset jut ezer dózisra. A mellékhatást jelentők átlagéletkora 38 év, 61 százalékuk nő. Az elmúlt héten regisztrált valamennyi mellékhatás (1341) enyhének tekinthető.

A CNCAV szerint március 29-éig 1.963.141 személy kapta meg a koronavírus elleni vakcinát, közülük több mint egymillióan már a második oltáson is túl vannak. (agerpres)


Forrás:itthon.transindex.ro
Tovább a cikkre »