FRISSÍTVE – Március 31-éig meghosszabbíthatják a határidőt, ameddig szerződést köthetünk a kiválasztott áramszolgáltatóval

FRISSÍTVE – Március 31-éig meghosszabbíthatják a határidőt, ameddig szerződést köthetünk a kiválasztott áramszolgáltatóval

A felmerült gondok nyomán március 31-éig meghosszabbíthatja az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) azt a határidőt, ameddig a lakossági fogyasztók kiválaszthatják a számukra legelőnyösebb árat kínáló szolgáltatót a versenypiacon, és szerződést köthetnek a vállalkozással.
Az erről szóló határozattervezetet már közvitára bocsátották, és lapunk információi szerint január 15-én várható döntés.

A határozattervezet olyan kontextusban született meg, hogy – mint ismeretes – január elsejétől liberalizálták a romániai energiapiacot, így a lakossági fogyasztók ezentúl már nem az ANRE által megaszabott, hanem a piaci verseny által kialakított árat fizetik a felhasznált villanyáramért. 

Annak a hatmillió fogyasztónak viszont, aki nem kötött a versenypiacon új szerződést, és továbbra is az egyetemes szolgáltatási rendszerben maradt, január elsejétől 13–26 százalékkal nagyobb villanyszámlára kellene számítania.

Hírdetés


Bár az energiapiac teljes árliberalizációjáról csaknem egy éve döntött a bukaresti kormány, és a jogszabály tájékoztatási kötelezettséget is megszabott az ANRE, valamint a szolgáltatók számára, egy decemberi felmérés szerint

a fogyasztók több mint 90 százaléka nem tudott arról, hogy 2021. január elsejétől szabadpiaci árat kell fizetnie az áramszolgáltatásért, illetve hogy az előnyösebb díjszabás érdekében szolgáltatót válthat.

A helyzet pedig azóta sem változhatott nagyot, miután nagyon sok fogyasztó – köztük Virgil Popescu energiaügyi miniszter – is azt mondja, nem kapott értesítést a tavalyi év végén a küszöbön álló liberalizációról. A tárcavezető éppen ezért már december utolsó napjaiban meglebegtette annak a lehetőségét, hogy kitolják a szerződéskötések eredetileg január 15-ére kitűzött határidejét.

Mint ismeretes, a fogyasztók az ANRE honlapján találnak egy árösszehasonlító alkalmazást, amelynek segítségével – a lakhelyükül szolgáló megye és az átlagos energiaigény függvényében – kiválaszthatják a számukra legkedvezőbb ajánlatot.

Fontos tudni, hogy aki semmit nem tesz, az sem marad villamosenergia nélkül.


Forrás:kronikaonline.ro
Tovább a cikkre »