Franciaország és Izrael meg akarja akadályozni, hogy Irán atomfegyverhez jusson

Franciaország és Izrael meg akarja akadályozni, hogy Irán atomfegyverhez jusson

2025. 04. 03.

Franciaország és Izrael közös célja, hogy ne engedjék Iránt atomfegyverhez jutni – jelentette ki Gideon Szaár, az izraeli diplomácia vezetője csütörtökön, Párizsban tartott sajtótájékoztatóján.

Az izraeli miniszter, aki délelőtt találkozott francia kollégájával, Jean-Noël Barrot-val, kiemelte, hogy Irán az egész térségre, és nem csak Izraelre jelent fenyegetést. Ezzel összefüggésben Izrael megbeszéléseket folytat Franciaországgal és az Egyesült Királysággal, valamint “intenzívebb párbeszédet” az Egyesült Államokkal.

Arra a kérdésre azonban, hogy közeleg-e egy közvetlen konfliktus Iránnal, Gideon Szaár nem kívánt válaszolni.

“Nem zárjuk ki a diplomáciai utat” – mondta. Az irániak “világossá tették, hogy készek a közvetett tárgyalásokra az Egyesült Államokkal, és nem lennék meglepve, ha ezek a tárgyalások megkezdődnének” – hívta fel a figyelmet.

Szerdán a francia diplomácia vezetője azt mondta, hogy ha az iráni atomprogramról folytatott tárgyalások kudarcot vallanak, “szinte elkerülhetetlen lesz a katonai konfrontáció”.

“Irán, a (libanoni) Hezbollah és a (palesztin) Hamász között együttműködés van. És nem fogjuk megengedni, hogy onnan terrorista tevékenységet folytassanak Izrael és a civil lakosságunk ellen” – hangsúlyozta Gideon Saar.

A gázai katonai műveletek újrakezdésével kapcsolatban a külügyminiszter megerősítette, hogy Izrael célja a Hamász palesztin iszlamista csoport minden fenyegetésének felszámolása. Azt is kijelentette, hogy kormánya “elkötelezett az összes túsz szabadon bocsátása mellett”. Elutasította azt a felvetést, hogy a miniszterelnök “feláldozza” a túszokat, és rámutatott, hogy a hatóságok folyamatosan találkoznak a túszok családjaival, és hogy nem mindannyian vannak azonos állásponton a Gázai övezetben folytatott politikával kapcsolatban.

Libanon kapcsán, ahol Izrael a négy hónapja megkötött törékeny tűzszünet ellenére kétszer is csapást mért Bejrút déli elővárosaira, Gideon Szaár kijelentette, hogy hazája stabilitást akar Libanonban, de nem fogja megengedni, hogy az Irán-barát Hezbollah újra felfegyverkezzen.

“Szeretnénk normalizálni a kapcsolatainkat Libanonnal” – mondta. “Libanoni szemszögből ez talán korai lenne” – tette hozzá, miközben bejelentette a tárgyalások megkezdését “bizonyos kérdésekről”. “Van egy csapatunk, amely tárgyal (…) a határvitákról” – közölte.

Hírdetés

Az izraeli külügyminiszter “negatív szereppel” vádolta meg Törökországot Libanonban és Szíriában is.

“Nem hisszük, hogy Szíriának török protektorátusnak kellene lennie” – fogalmazott.

Az izraeli külügyminiszter azt is bejelentette, hogy meghívta francia kollégáját Izraelbe, hangsúlyozva, hogy Izrael és Franciaország között “folyamatos a párbeszéd”, így Jean-Noël Barrot izraeli látogatására “hamarosan” sor kerülhet.

Francia külügyminiszter: új megállapodás hiányában elkerülhetetlennek tűnik egy katonai konfrontáció

Csak a nagyhatalmak nem képesek miniszter gyorsan megállapodni Iránnal a teheráni vezetés atomprogramjáról, úgy “szinte elkerülhetetlennek” csak egy katonai konfrontáció – figyelmeztetett szerdán Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter, miután Emmanuel hívja Macron zárt kabinetet részvételével.

“Prioritást élvezni egy olyan megállapodás elérése, amely tartósan és ellenőrizhetően korlátozza az iráni atomprogramot. Szorít az idő. Mind pár hónap maradt a (2015-ös) megállapodás lejártáig. Kudarc esetén szinte elkerülhetetlenössze egy katonai konfrontáció” – mondta Barrot parlamenti meghallgatásán. Hozzáfűzte, hogy ennek nagyon magas ára lenne, súlyosan destabilizálva régiót.

Mint mondta, az Iszlám Köztársaság dacára a számos kudarcnak befolyási övezetében, példátlan “felpörgette atomprogramját”. Hozzátette: Franciaország törekvése változatlan, mégpedig az, hogy Irán sose jusson atomfegyverhez.

Donald Trump amerikai vasárnap megerősítette, hogy az Egyesült Államok támadása fog intézni Irán ellen, ha nem fogadja el március elején tett “ajánlatát”, amely két hónapos határidőt adott a teheráni vezetésnek a döntésre a nukleáris megállapodással kapcsolatban.

Az amerikai elnök Ali Hamenei ajatollah iráni vezetőnek címzett levelében új atomalku megkötésére szólította fel Teheránt, jog esetén katonai kilátásba. Hamenei határozottan elutasította ezt, mondván, hogy Irán csakis közvetetten, harmadik országok közbe iktatásával hajlandó tárgyalni Washingtonnal. A két ország között nincs hivatalos diplomáciai kapcsolat.

Trump első hivatali ciklusában, 2018-ban kiléptette az Egyesült Államokat az Irán és a nagyhatalmak között 2015-ben létrejött megállapodásból, amely szigorú korlátokat szabott Teherán vitatott nukleáris tevékenységének a szankciók enyhítéséért cserébe.

Miután Trump újból átfogó amerikai szankciókat léptetett életbe, az iszlám köztársaság is túllépte az urándúsítási programjára az egyezményben megszabott korlátokat.

MTI

Megosztom:


Forrás:orientalista.hu
Tovább a cikkre »