FOTÓK: Megnyílt a 2025-ös Világkiállítás Balaskó Réka2025. 04. 14., h – 10:52
Április 12-én, szombaton tartották a 2025-ös Világkiállítás megnyitó ünnepségét a japán Oszakában.
A rendezvényen jelen volt Naruhito japán császár és felesége, Maszako, valamint mintegy 1300 meghívott, köztük 158 ország és terület képviselői.
A látogatók számára az Expo kapui április 13-án, vasárnap nyíltak meg hivatalosan, helyi idő szerint reggel 9 órakor.
A kiállítás küldetése: fenntartható jövőt építeni
Az Expo 2025 jelmondata: „Jövőt teremteni az életünknek”, amely tükrözi a kiállítás célját – párbeszédet kezdeményezni az emberi élet tiszteletéről és a fenntarthatóságról.
Őszintén remélem, hogy az oszakai Expo 2025 lehetőséget ad majd a világ minden tájáról érkezőknek arra, hogy ne csak a saját életüket, hanem más emberek életét és a természetben létező különböző életformákat is tiszteljék
– mondta Naruhito császár.
A japán miniszterelnök, Ishiba Shigeru hangsúlyozta a világ megosztottságát, és úgy véli, az Expo alkalmat ad arra, hogy „az emberek összegyűljenek, és megvitassák az élet nagy kérdéseit”.
Szlovákia is bemutatkozott
A világkiállításon Szlovákia is aktívan képviselteti magát. A nemzeti pavilon célja, hogy az országot turisztikai és üzleti célpontként mutassa be. A szlovák nemzeti napot szeptember 10-én tartják.
Szlovákiát vonzó úti célként szeretnénk bemutatni az Expo 2025-ön. Célunk, hogy inspiráljuk a látogatókat és kiemeljük országunk egyediségét
– fogalmazott Michaela Kovačičová, a világkiállításon való részvételért felelő főbiztos.
A szlovák pavilon kiállításai kéthetes tematikus váltásban valósulnak meg, az alábbi témák mentén: víz, bor, egészség, innováció, a régiók ízei, játék és felfedezés, sport, kulturális örökség, művészet és divat.
A szlovák pavilon kabalája az Oszakai Világkiállításon a fenntarthatóságot jelképezi, a figura 3D nyomtatással, újrahasznosított óceáni műanyagból készült, ezzel is tükrözve a kiállítás központi üzenetét. A kabala, Kinji, egy japán férfinévre utal, amely a kínai-japán kanji írásjegyek kombinációjából született. Az „i” betűt Szlovákia nevéből vették, amely a japán karakterírásban az embert, az emberiséget szimbolizálja.
A szlovák pavilont Rudolf Huliak turisztikai és sportminiszter nyitotta meg. Az esemény azonban nem mentes a belpolitikai botrányoktól, ugyanis Huliak leváltotta a Slovakia Travel addigi vezetőjét, Ivana Vala Magátovát, aki eredetileg a szlovák kiállítást mutatta volna be Oszakában. A személycserét a minisztérium hivatalosan nem indokolta, de az Aktuality.sk értesülései szerint egy gyanús közbeszerzési ügy állhat a háttérben, amely a szlovák pavilon építéséhez kapcsolódik.
A rendelkezésre álló információk szerint a szlovák kiállítás költsége eléri a 11 millió eurót. Összehasonlításképpen, a 2020-as dubaji Világkiállításon Szlovákia 6,47 millió euróból gazdálkodott, míg más országok jelentősen többet költöttek.
A Magyar Pavilon
A Magyar Pavilon koncepciója erősen épít a természetközeliségre, a kulturális örökségre és a modern művészeti eszközökre, mindezeket egy élményszerű, érzelmekre ható kiállítás formájában tálalva – közölte az expo2025.hu.
A pavilon fő attrakciója egy élő népzenei színházi tér lesz, amely a látogatók számára a természet közelségét és a magyar táj hangulatát idézi meg. A zenei élmény középpontjába a Kodály-módszer által is képviselt gondolat – „a zene mindenkié” – kerül, amely a japán közönség számára is ismerős. A múlt értékeinek bemutatásán keresztül a jövő építésének fontosságát hangsúlyozza a kiállítás.
A pavilon további funkciókkal is várja a látogatókat: az első emeleten magyar gasztronómiát bemutató bisztró és borbár, a kiállítás végén pedig egy ajándékbolt kínál magyar termékeket. A pavilon építészeti koncepcióját a japán és magyar népi építészet természetes anyaghasználata és formai elemei ihlették
A világkiállítás háttere
A világkiállítások hagyománya egészen 1851-ig nyúlik vissza, amikor London adott otthont az első ilyen eseménynek. Azóta ötévente rendezik meg, a kiállítások célja pedig, hogy a világ országai bemutathassák kultúrájukat, technológiai vívmányaikat, valamint társadalmi és gazdasági törekvéseiket. Az előző világkiállítás 2020 októbere és 2021 áprilisa között zajlott Dubajban.
A 2025-ös világkiállítás helyszíne Japán második legnagyobb városa, Oszaka lett, ahol április 13-tól egészen október 13-ig várják a látogatókat.
Az Expo 2025-öt hatalmas érdeklődés övezi, a szervezők több mint 28 millió látogatóra számítanak, ebből több mint 3,5 millióan külföldről érkezhetnek. Ugyanakkor a jegyeladások a megnyitó előtt elmaradtak a várakozásoktól – eddig 8,7 millió belépőt értékesítettek a tervezett 14 millió helyett.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »