Ford Focus 1.0 EcoBoost mHEV Active Combi: Egy legendás modell hattyúdala

Ford Focus 1.0 EcoBoost mHEV Active Combi: Egy legendás modell hattyúdala

A Ford kompakt modellje immár 25 éves múltra tekinthet vissza, ráadásul az 1998-ban bemutatott első generációt azon nyomban az Év autójává választották. Azóta egyfolytában az alsó középkategóriások legszűkebb élmezőnyébe tartozik, beleértve a jelenlegi 4. nemzedékét is, amely 2019-ben jelent meg a piacon. Ennek frissített változata azonban egyben az utolsó is: 2025-ben végleg elbúcsúzunk a Focustól.

A legutolsó szériából a lágy hibrid technikával kiegészített 125 lóerős benzinmotorral, hétfokozatú automata váltóval felszerelt, Active szereltségű kombit kaptuk meg tesztelésre.

Alaktan

A frissítés külső hozadékai nem radikálisak, de észrevehetők. Picit megnőtt a maszk, tagoltabb az alatta húzódó légnyelő, kisebbek, de markánsabb rajzolatúak a nappali fényt is tartalmazó, LED-es technikájú fényszórók. A hátsó lámpatestek is teljesen újak, párhuzamos LED- fénycsíkjaik sokkal mutatósabbak, mint a frissítés előtt. Túlcicomázásként megmaradt a dupla kipufogóvég, ami egyrész egy 999 köbcentis motornál picit megmosolyogni való, másrészt ha már dupla, a lökhárító két szélén jobban mutatna.

Szépek a 17 colos, gyémántcsiszolású alufelnik, amelyeken meglepően magas, 215/55 R17 XL méretű gumik feszülnek. Ez már lényegében a szabadidő-autók méretosztálya; valószínűleg azért, mert a hasmagasság ennél a típusnál 30 mm-rel nagyobb, mint a többinél…

Belvilág

A sofőr klasszikus analóg körműszereket lát maga előtt, közöttük 4,2 colos digitális kijelzővel. Ez jeleníti meg a fedélzeti számítógép adatait, de más funkciókra (pl. követési távolság) is átkapcsolható. A központi képernyő az innovációt követően már 13,5 hüvelykes, de grafikája eléggé spártai.

Hírdetés

A kétzónás légkondi az alatta levő ikonsorral vezérelhető; nem túl praktikus, de legalább nem kell a menüben bolyonganunk, mint sok más autónál. A rádióállomások hangolásánál és tárolásánál viszont ez nem ússzuk meg, de legalább a hangerőt klasszikus tekerentyűvel szabályozhatjuk. Na meg persze a volánon elhelyezett nyomógombokkal, mint például a kétfunkciós tempomatot. Tesztautónk Family és Active Design csomagjai pedig olyan szereltségi többleteket tartalmaztak, mint a kulcs nélküli ajtónyitás és indítás, a hátsó középső kartámla, a fűthető volán/szélvédő/elülső ülések, vagy az ütközésgátló rendszer, amely gyalogosok és kerékpárosok esetében 80, két autó között pedig 130 km/órás sebességig működik. Végül pedig pár szó a térkínálatról, azon belül is az impozáns csomagtérről.

Az alapon 635, maximalizálva1620 liternyi rakodókapacitás gyakorlatilag azonos a kategóriában etalonnak számító Škoda Octavia Combiéval (640–1600 l). Itt sem hiányzik a függőleges osztófal, a hátsó ülések előredöntésekor pedig tökéletesen sík padló keletkezik, lásd a megfelelő ábrákat.

Az országúton

Az életciklusa végén járó Ford Focus motorkínálata meglehetősen szerény: csupán az egyliteres, 125 lóerős benzinmotorból, annak lágy hibrid változatából, plusz az 1,5-ös, 115 lovas dízelmotorból áll. Tesztautónk, mint már említettük, a középsővel volt felszerelve, a hozzá kizárólagosan járó hétgangos automata váltóval.

A 999 köbcentis EcoBoost annak idején, forradalmi konstrukciójának köszönhetően (kiegyenlítő póttengelyek helyett excentrikus súlyeloszlású lendkerék) számos díjat zsebelt be. Itt hozzácsaptak egy 48 voltos lágy hibrid technikát, amely pontosan akkor hozza a nyomatéktöbbletét, amikor kell, ezen kívül pedig látványosan kiküszöböli az úgynevezett turbólyukat is. A rendszer egész karakterisztikája is csak dicséretet érdemel: már 1500-as fordulatszámon megjelenő csúcsnyomaték, lineárisan növekvő teljesítmény, és mindez igen barátságos fogyasztással társítva. A hétgangos váltó ugyanis már 2000-es fordulaton hozza a 100 km/órás sebességet!

Menetmód-választó is van, méghozzá ötpozíciós, ami szokatlan ebben a kategóriában. Ami pedig a menettulajdonságokat illeti, a Focus mindig is etalon volt az alsó középkategóriában, és búcsúzó verziója is az…


Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »