Fókuszban: az élményszerű óvodapedagógia Vataščin Péter2023. 03. 27., h – 16:12 Búcs |
Leginkább a élményalapú óvodai oktatásról szólt az „Így is lehet! Érték, élmény az óvodai mindennapokban“ elnevezésű országos óvodapedagógiai konferencia Búcson. A Vankó Terike-díjat ezúttal Berky Angelika kapta meg.
A konferencia korábbi, hagyományosnak mondható helyszíne Galánta volt, ám idén első ízben a Dunához közel eső Búcs adott otthont annak a rendezvénynek, amelyet a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének Országos Óvodapedagógiai Társulása (SZMPSZ OOT) és a társszervezők hoztak tető alá.
Az eseményt a búcsi Magyar Tanítási Nyelvű Óvoda gyermekei nyitották meg tavaszi játékfűzéssel. Kerekes Beáta helyi óvodaigazgató – aki 2022. novemberétől egyben az SZMPSZ OOT elnöki tisztségét is betölti – a vendégeket köszöntve elmondta, a Pozsony és Szepsi közti térből közel 130 óvónő érkezett a községbe. Karkó János (független) polgármester is üdvözölte a résztvevőket, akiknek egyben bemutatta a községüket.
Fekete Irén, az SZMPSZ elnöke többek között elmondta, az óvodás gyerekek értelmi és érzelmi fejlődésére az élményekben gazdag mindennapok vannak a leginkább jó hatással. „Problémamegoldás, érzelmek, kreativitás, játékosság, öröm, kaland, mozgás, aktivitás. Ezek az élményszerű nevelés alapjai“ – foglalta össze a sokak által korszerű óvodapedagógiai elveket, kiemelve a Búcson is alkalmazott „Így tedd rá“ programot, amely a néphagyományt kreatív módon és élményszerűen építi be az óvodapedagógiai munkába.
Az szervezők idén a karitatív tevékenységet sem mellőzték. A konferencia ideje alatt adományokat gyűjtöttek a szentpéteri óvodáskorú Hajabács ikerpár javára. A két gyermek a genetikai eredetű gerincvelői izomsorvadás (SMA) különböző válfajaival él.
A konferencia első előadója Berky Angelika óvodavezető, a Cseperedő és Ringató program felvidéki koordinátora volt. Elmondta, ma már 73 szlovákiai helyszínen valósulnak meg programjaik. A mondókák, népdalok pedagógiai jelentőségéről elmondta, nem feltétlenül elég a nevelésről való puszta tudás, ez ugyanis még nem feltétlenül hoz magával lelki élményt és tapasztalatot a gyerekeknek. Ehhez van szükség a jó gyakorlatokra kezdve az anya érintésétől és énekhangjától egészen a népdalok és ölbeli játékok rendszeres műveléséig.
Külön előadást tartott a gyermekirodalom közvetítéséről Bereczkiné Záluszki Anna, az ELTE Tanító- és Óvóképző Karának egyetemi docense. Többek között a változó világhoz igazodó magas színvonalú költészetről beszélt, például Lackfi János „mobilos” vagy „liftezős” verseiről. Kifejtette, ma körülbelül 100 olyan kortárs magyar szerzőről beszélhetünk, akinek jó minőségi gyermekirodalmat művelnek, s fontos, hogy a kicsikhez eljussanak ezek az alkotások.
Több más előadás is elhangzott a nap folyamán. Fodor Attila, a Comenius Pedagógiai Intézet igazgatója például az óvodafejlesztésről osztotta meg gondolatait, míg Manó Ivett nagyfödémesi és Komzsík Diana somorjai igazgatók a jogalanyi óvodák gyakorlati kérdéseiről beszéltek.
A délután folyamán három párhuzamos szakmai műhelyeket tartottak az ELTE és a Soproni Egyetem oktatói. A nap folyamán csaknem 20 kiállított „mesekockát” tekinthettek meg az óvópedagógusok, s szavazhattak is az általuk legjobbank vélt alkotásokra. A kockák oldalaira egy-egy mese hat jelenetét rajzolták fel az óvónők, amelyek segítségével játékosan lehet megismertetni ezeket a történeteket az ovisokkal.
A nap végén átadták a Vankó Terike-díjat is, amelyet ezúttal Berky Angelika kapott meg. Mint ismeretes, az elismerést annak az óvodapedagógusnak ítéli meg az SZMPSZ, aki munkája során valamilyen módon példával szolgál környezete számára, és jelentős erőfeszítéseket tesz regionális illetve országos szinten az óvodák szakmai színvonalának emeléséért. A konferencia zárásán részt vett Potápi Árpád János magyarországi nemzetpolitikáért felelős államtitkár is, aki egy fejlesztő okos eszközt adott át az óvodáknak.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »