Az Európai Unióban a nők háromnegyede szerint a világjárvány következményeképpen nőtt a nőkkel szembeni fizikai és érzelmi erőszak – derül ki a legfrissebb Eurobarométer-felmérésből.
A nemzetközi nőnap alkalmából az Európai Parlament megbízásából speciális felmérés készült az európai nők körében arról, hogy a világjárvány milyen hatást gyakorolt életük egyes aspektusaira. Kiderült, Szlovákiában a nők 78%-a szerint a koronavírus-járvány következtében megugrott a nők elleni lelki és testi erőszak. A nők egyértelműen megfogalmazták, milyen intézkedésekre lenne szükség a nőkkel szembeni erőszak visszaszorításához: az erőszakos cselekmények bejelentésének megkönnyítése, több segélyszolgálat, például telefonos segélyvonal működtetése, a rendőrségen és az igazságszolgáltatásban dolgozók megfelelő képzése, illetve a nők pénzügyi önállóságának növelése javíthatna a jelenlegi helyzeten. A szlovákiai válaszadók 45%-a mondta azt, a járvány negatív hatással volt a nők bevételére. A megkérdezettek 44%-a szerint a járvány miatt a munka és a magán- élet egyensúlya is felborult. A kutatás résztvevőit leginkább a család és barátok hiánya töltötte el aggodalommal (45%), sokan szorongást és stresszt tapasztaltak (26%) és a jövő is nyugtalanította őket (43%).
A nők körében az általános vélemény az, hogy a vírus terjedésének megfékezésére bevezetett korlátozások jelentős mértékben kihatottak a mentális egészségükre. A korlátozások bevezetése a társadalom bizonyos rétegeire különösen nagy terhet rótt: a 15 év alatti gyermeket nevelők közel fele szerint az iskolák és az óvodák bezárása súlyos hatással volt a lelki egészségükre.
„A koronavírus-járvány a nők számára jelentette a legnagyobb hátrányt. Lelki egészségüket és pénzügyi helyzetüket egyaránt negatívan befolyásolta. Ennek véget kell vetni, és az Európai Parlament épp ezen dolgozik” – mondta Roberta Metsola, a parlament nemrégiben megválasztott elnöke.
„Az Eurobarométer-felmérés eredményei alátámasztják, amit eddig is tudtunk: a koronavírus-járvány hatásai sok téren aránytalanul nagy terhet róttak a nőkre és lányokra. A nemen alapuló erőszak sokkal gyakoribbá vált, a nőknek több feladatuk lett a gondozás terén, és főként a női munkaerőt foglakoztató ágazatok sínylették meg a válságot. A krízis esélyt ad arra, hogy egy jobb világot építsünk a régi helyére. A szakbizottságban erre törekszünk majd” – jelentette ki Robert Biedroń, a Nőjogi és Esélyegyenlőségi Bizottság elnöke.
A felmérést az IPSOS hajtotta végre 2022. január 25. és február 3. között mind a 27 uniós tagországban, összesen 26 741 személy bevonásával.
Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »