Fico: A Majdant és a grúz tüntetéseket szervező személyek most Szlovákiában próbálják megbuktatni a kormányt

Fico: A Majdant és a grúz tüntetéseket szervező személyek most Szlovákiában próbálják megbuktatni a kormányt

Robert Fico szerint egy, a majdani forradalom előkészítésében és a mostani grúziai kormányellenes tüntetések szervezésében is részt vevő csoport Szlovákiában ténykedik, és nemzetközi NGO-k segítségével, szervezett módon a tüntetések eszkalációjával előrehozott választásokat akartak kieszközölni. A kormányfő szerint az érintett személyek elsősorban a PS-szel és a Demokratival hozhatók összefüggésbe. Nagyvonalakban azt is elárulta, mi lett volna az állítólagos terv.

Ahogy arról a Körkép.sk is beszámolt, kedden az ellenzék által kezdeményezett, Robert Fico elleni bizalmatlansági szavazás elmaradt. A parlamenti ülés Robert Fico felszólalása után titkosított formában folytatták, a SIS által feltárt, kormányt megbuktatására szőtt tervekről szóló jelentés bemutatása okán. Az ellenzék végül értelmetlennek tartotta az ülés folytatását, és visszavonta a bizalmatlansági indítványt. Újra akarnak próbálkozni jövőhéten.

Az ellenzék alapvetően igyekezett elbagatellizálni a parlamentben, zárt ajtók mögött elhangzó információkat. Az ellenzék szerint a tüntetésekkel kapcsolatban hangoztak el információk, ami szerintük azért kifogásolható, mert az embereknek alkotmányos joguk van részt venni a tüntetéseken.

A parlamentben elhangzó jelentés egyrészt felvázolta a tüntetéseket szervezők kapcsolati rendszerét, beleértve az ellenzéki pártokhoz fűződő kapcsolatukat is. Másrészt a jelentés kitért a kataszteri hivatal elleni kibertámadásra és a szlovákiai iskolák elleni tömeges bombafenyegetésre (mindkettő Ukrajnához köthető – a szerk.).

Az ellenzék vitatta, hogy a felsorolt információk összefüggnének, vagy olyan szervezett módon zajlana, mint ahogy azt a jelentés próbálta sugalni. Ugyanakkor az SaS és a PS is büöntetőfeljelentést fontolgat és a SIS-t visszaéléssel vádolja – és persze a SIS igazgatójának, Pavol Gašparnak a fejét követeli.

Mit mondott Fico

Robert Fico (Smer) kormányfő és Tibor Gašpar (Smer) helyettes házelnök délelőtt tartott sajtótájékoztatót, amelyen a kormányfő elmondta, hogy a parlamenti ülésen elhangzó jelentés csak töredéke volt a SIS teljes információcsomagjának.

Hírdetés

Bejelentette, hogy holnap összeül a Nemzetbiztonsági Tanács, amelyen a teljes kormány, az államfő és a SIS vezetői is résztvesznek. Az ülés után sajtótájékoztató lesz a témában.

Ezt követően elmondta, hogy ugyanaz a csoport ténykedik Szlovákiában, amely az ukrajnai majdani forradalom előtti tüntetések és a mostani grúziai tüntetésok mögött is állt. 

Azt állítja, hogy ez a csoport meg akarta dönteni a kormányt. A terv az lett volna, hogy az EU-ból való kilépés veszélyét felerősítve tömegeket vonzzanak az utcára, majd a tüntetéseket addig eszkalálják, hogy a tömeg megpróbálja elfoglalni a kormányépületeket és az elnöki palotatát. Az így kialakuló összecsapást a biztonságiak és a civilek között aztán a nemzetközi mainstream sajtó élőben közvetítette volna. Ezt követően pedig olyan belpolitikai és külső nemzetközi nyomást teremtettek volna, ami előrehozott választást eredményez.

Fico kijelentései arra utaltak, hogy a szóban forgó külföldről finanszírozott csoport üzenetet küldött több szlovákiai NGO-nak, amelyben a fenti forgatókönyvet vázolták fel. A kormányfő szerint az érintett személyek és szervezetek mind valamilyen kapcsolatban állnak a PS-szel és a Demokratival. 

Fico nyíltan beszélt arról, hogy az érintett csoportot és jópár szervezetet az amerikai kormány finanszírozza, majd reményét fejezte ki, hogy Donald Trump tegnap hivatalba lévő amerikai elnök elzárja a támogatástól ezeket a szervezeteket.

Fico szóba hozta a 2018-as, Kuciak-gyilkosság utáni eseményeket is, azt állítva, hogy hasonló lenne a csoport módszere: egy nagy indulatokat kiváltó ügy kapcsán tömegtüntetéseket kieszközölni. Ez az úgy szerinte most nem egy gyilkosság, hanem az EU-ból való kilépés vádja lenne.

Tibor Gašpar mindehhez még hozzátette, hogy pár nappal ezelőtt a cseh parlamenti delegáció is mintha csak azért jött volna Szlovákiába, hogy a PS-t segítse nyilatkozataival – és ezzel beavatkoztak Szlovákia belügyeibe. (Tény, hogy Csehország nagyon aktívan beavatkozik Szlovákia belügyeibe 2023 év végétől kezdődően, és a cseh-szlovák kormányközi kapcsolatok elég hűvösek azóta – a szerk.).

Körkép.sk

Nyitókép forrása: SITA/Milan Illík


Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »