A torinói márka kompakt autója 2015-ben debütált, jelenleg a 2021-es frissített verziója fut az utakon. Az innováció hozadékai: korszerűbb egyliteres motor, új embléma, terepesített Cross kivitel, kissé átformált beltér.
Klasszikus hatchback, illetve kombi karosszériával kapható, összesen 17 különböző motor- és szereltségi kombinációban. Mi ezek közül az alapmotoros, 2/5 szereltségi szintű ötajtós verziót kaptuk meg tesztelésre.
Alaktan
A frissítés során új mintázatot kapott a hűtőrács, hatalmas FIAT feliratra cserélték le a korábbi márkaemblémát, impozáns krómkeretbe költöztek a ködfényszórók, az alsó légnyelő is látványosan kiszélesedett. Oldalnézetből jól mutat a kilincseket magában foglaló éles perem, alatta az ajtók szép homorításaival. A farrész az ötajtós karosszériatípusok legjellegzetesebb ismérveit ötvözi: széles C-oszlop, impozáns tetőspoiler, erősen megdöntött, keskeny szélvédő. A lámpák formája és mérete külön formatervezői bravúr, mint ahogy az is, hogy itt megmaradt közöttük a piros márkaembléma.
Erre egyszerűen szükség volt a színharmóniához!
Belvilág
Az alapkivitelt leszámítva az új Tipo mindegyik verziójában digitális műszerfalat találunk, számtalan megjelenítési lehetőséggel. Ezek egyike viszont egy óriási baklövés, jelesül a fordulatszámmérő beosztása.
Egy pontos, analóg alaprajzú skála helyett itt ugyanis 500-as beosztásra tagolt fénypálcikák jelzik a motor fordulatszámát, tehát valóban csak egy elnagyolt értéket kapunk. Ha pl. kigyullad a harmadik pálcika, 1000 és 1500 fordulat között bárhol lehetünk, ami nem igazán segít a váltások pontos időzítésében. Az üzemanyagszintmérő mutatója is erős túlzás, lévén a 3 fő körműszer egyike.
A rendszer mentségére szolgál, hogy a fedélzeti számítógép adatai, vagy pl. a koccanásgátló és a sávelhagyás-jelző figyelmeztetései külön lehívhatók, illetve automatikusan megjelennek a műszerfal középső szektorában. A szerény, mindössze hétcolos központi kijelző grafikája hagy némi kívánnivalót maga után, de legalább fele-fele arányban tekerentyűkkel kezelhető.
Mint ahogy a minden szinten alaptartozéknak számító automata légkondi is, három jókora kurblival; ez a módszer, amíg a világ világ, a lepraktikusabb és legbiztonságosabb marad.
Ami pedig az egyéb szereltséget illeti, a korszerű vezetéstámogató rendszerek listája már alapfokon is elég gazdag, ha nem is hiánytalan. Feláras holmink volt a tolatókamera, a hátsó USB-konnektor, az indukciós telefontöltő, amelyek többnyire különböző csomagok részeiként rendelhetők meg. Kivétel a tolatókamera, amely önálló tételként 220 euróba kerül.
Navigációt egy 400 eurós csomagban kapunk, Bluetooth-telefonkapcsolattal és digitális rádióval együtt. Végezetül pár szó a térkínálatról, ami az új Tipo erős oldala. A hátul ülőknek a lábuk előtt és a fejük felett is elegendő a hely, a 440 literes koffer pedig simán übereli például a Seat Leonét, a VW Golfét (380/380) vagy a Hyundai i30-ét (395).
Az országúton
A frissítés során jócskán megújult az autó motorkínálata is. Az 1,4-es benzines szívóaggregát, illetve az egyliteres T-Jet ment a kukába, és jött helyettük két új, szintén benzines turbómotor. A kisebbik egyliteres (100 LE) a FireFly nevet kapta, a nagyobbikat (1,5 l/130 LE) lágy hibrid technikával kombinálták. Múltidézőnek pedig megmaradt a kínálatban az 1,6 literes MultiJet dízel, a maga 130 lóerejével… Tesztautónkat ezek közül a szép nevű, háromhengeres FireFly mozgatta, ötfokozatú (!) kézi váltóval kombinálva. A felkiáltójel azért indokolt, mert a kézi váltókról már kezd leszokni az autóipar, az ötgangosakról nem is beszélve. Ez a szerkezet viszont nagyon jó beosztással dolgozik, tökéletesen illeszkedve a motor karakteréhez.
Egyetlen fogyatékossága nem is annyira a 6. fokozat hiánya, hanem a kissé hosszú váltóutak. A pici motor pedig azért érdemel dicséretet, mert egyrészt háromhengereshez képest igen kultivált járású, másrészt – ha a pontatlan fordulatszámmérő ellenére megtanulunk okosan váltani – hat liter alatt közlekedhetünk vele, lásd tesztünk eredményét. Zárszóként pedig az autó egy tipikusan fiatos sajátossága: a „City” gomb megnyomása után nagyjából a duplájára nő a kormányrásegítés, ami jelentősen megkönnyíti például a parkolás közbeni manőverezést.
Forrás:ma7.sk
Tovább a cikkre »