A Szentatya szomorúsággal értesült a korábbi amerikai elnök, az országot 1977 és 1981 között vezető Jimmy Carter haláláról, és biztosította a gyászolókat szívből jövő együttérzéséről és imáiról. A katolikus egyházfő részvéttáviratot küldött az Egyesült Államok korábbi elnökének halálhíréről értesülve. Jimmy Carter december 29-én hunyt el.
A gyásztáviratban, amelyet Pietro Parolin bíboros államtitkár látott el kézjegyével, Ferenc pápa felidézte Jimmy Carter korábbi amerikai elnök „mély keresztény hite által vezérelt szilárd elkötelezettségét a nemzetek közötti kiengesztelődés és a béke, az emberi jogok védelme, a szegények és rászorulók jóléte iránt”, és a mindenható Isten végtelen irgalmába ajánlotta az elhunytat.
1979-ben Jimmy Carter lett az Amerikai Egyesült Államok 39. elnöke, és az első amerikai elnök volt, aki vendégül látta a Katolikus Egyház fejét a Fehér Házban. Amikor II. János Pál pápa az Egyesült Államokban tett apostoli látogatást, találkozójuk után így fogalmazott: „Megtisztelve érzem magam, amiért kedves meghívása révén lehetőségem nyílt találkozni önnel; mivel az ön által betöltött tisztség, az Amerikai Egyesült Államok elnöki posztja révén ön az egész amerikai nemzetet képviseli a világ előtt, és hatalmas felelősséggel kell ezt a népet vezetnie az igazság és a béke útján.”
A találkozóról Gregory Hartmayer atlantai érsek úgy nyilatkozott, hogy az a kölcsönös tisztelet jegyében zajlott, és ebben a lelkületben folytatódott kapcsolatuk a következő években is, melyek során mindkét vezető a békéért és az emberi jogokért harcolt.
Gregory Hartmayer érsek arról is beszélt, hogy Carter elnök és felesége, Rosalynn a keresztény hitről tett tanúságot. „Azzal, hogy a világot járták, hogy előmozdítsák a demokrácia ügyét és az emberi jogok védelmét; azzal, hogy otthonokat építettek a Habitat for Humanityvel, vagy vasárnapi iskolákat alapítottak, egyaránt jobb hellyé tették a világot.”
Az Egyesült Államok korábbi elnöke számos kitüntetésben részesült: 1999-ben például a Presidential Medal of Freedom elismerésben, 2002-ben Nobel-békedíjban. Gregory Hartmayer ennek kapcsán megjegyezte, Jimmy Carter, Rosalynnel együtt, „mindig élt a lehetőséggel, hogy példát adjon rá, mit jelent szolgálva vezetni”.
*
James Earl Carter 1924-ben született Georgia államban. A demokrata párti politikus 1971 és 1975 között Georgia kormányzója volt, majd 1977 és 1981 között az Egyesült Államok elnöke. Elnöksége után többek között nonprofit szervezetet hozott létre: a Carter Centerhez fűződő tevékenységét méltatták 2002-ben Nobel-békedíjra.
Magyarország számára különös jelentőséggel bírt az a döntése, mely szerint a II. világháborúban elhurcolt Szent Koronát vissza kell adni Magyarországnak. A tényleges átadási ceremóniára 1978. január 6-án került sor. A Szent Korona visszaszolgáltatásában játszott szerepét megköszönve 1998-ban Göncz Árpád akkori magyar államfő megajándékozta őt a magyar korona másolatával.
Joe Biden elnök elődje temetésének napjára, 2025. január 9-re nemzeti gyásznapot hirdetett.
Forrás: Vatican News angol nyelvű szerkesztősége
Fotó: Vatican Media
Magyar Kurír
(vn)
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »