A Szentatya december 7-én, szombaton délelőtt a VI. Pál teremben találkozott azokkal, akiknek köszönhetően az idei karácsonyfa és betlehem a Szent Péter térre érkezett. Az adományozó településekből kétezer fős küldöttség vett részt az audiencián.
Ferenc pápa örömmel köszöntötte az adományozókat azon a napon, amikor a Szent Péter téren felavatják a karácsonyfát és a betlehemet, a VI. Pál teremben pedig a Betlehemi születés 2024 című installációt.
A Szentatya köszöntötte a Velence közeli, tengerparti Grado városának küldöttségét, ahonnan a tér közepén elhelyezett betlehem érkezett, valamint üdvözölte Ledro település küldöttségét is, amelynek erdeiből származik a 29 méter magas, impozáns lucfenyő.
A pápa szeretettel köszöntötte Betlehem képviselőit, akik a meggyötört Palesztinából érkeztek, és a Palesztin Állam nagykövetségének képviseletét is, amely Betlehem város nevében felajánlotta a helyi kézművesek által készített betlehemet, amit a VI. Pál teremben állítottak fel.
Köszöntötte a jelen lévő közéleti és egyházi vezetőket, elsőként Mahmúd Abbász palesztin elnök különleges képviselőit; Friuli Venezia Giulia Regionális Tanácsa elnökét és Trento tartomány elnökét; Gorizia érsekét; továbbá Grado és Ledro polgármestereit.
Szembetűnő a fa fenséges ünnepélyessége! – szólt a pápa. – Az erdő természetes utánpótlását figyelembe véve kivágott fa sok-sok év jelét viseli magán, a masszív törzsön az idősebb ágak helyet adtak a fiatalabb hajtásoknak, míg a fiatalabbak beburkolták és megvédték az öregebb rétegeket és ágakat, és mind együtt emelkednek felfelé.
A régiek életet adtak a fiataloknak, a fiatalok ölelik és védik az időseket, a világba szólító küldetésükben és a mennybe vezető útjukon. Így halad előre Isten szent, hűséges népe – tette hozzá a Szentatya.
A nagy fenyőfa árnyékában a betlehemi jászol a Trieszti-öbölben fekvő Grado házait mintázza, azon halászházak egyikét, amelyeket agyagból és nádból építettek, és amelyekben a lagúna kis szigeteinek lakói éltek – a halászat kemény munkájából, átélve a mindennapok örömeit és bánatait.
Ez a jelkép is a karácsonyról szól, amelyben azt ünnepeljük, Isten emberré lesz, hogy teljes mértékben részesei legyen szegénységünknek.
A betlehemi jászollal kapcsolatban Ferenc pápa még egy másik jelet is külön kiemelt. A halászházakat ugyanis víz veszi körül, és oda csak az öbölben használatos lapos dereglyékkel lehet eljutni, amely lehetővé teszi a sekély vizeken való hajózást is.
Ahhoz, hogy mi is elérjük Jézust, nekünk is bárkára van szükségünk, és az Egyház maga egy bárka. Egyedül soha nem érjük el Krisztust, csakis közösen, közösségben, azon a nagyszerű hajón, amelyet Péter kormányoz, és amelyen egy kicsit összehúzódozva mindig és mindenkinek jut hely. Az Egyházban mindig van hely, mindenki számára – állapította meg a pápa. – Még a bűnösöknek is? Igen, ők az elsők, ők a kiváltságosak, mert
A pápa végül a VI. Pál teremben lévő betlehemről szólt, amit azon a földön készítettek, ahol Isten Fia született. A két betlehemi jelenet különbözik egymástól, de mindegyik a béke és szeretet egyazon üzenetét hordozza, amelyet Jézus ránk hagyott. Gondoljunk azokra a testvéreinkre – kérte a pápa –, akik a béke helyett a háború tragédiája miatt szenvednek.
Tudjuk, hogy az egyik legnagyobb bevételt hozó befektetés a fegyvergyártás! A gyilkoláson nyerészkednek! Ne legyen háború! Legyen béke az egész világon és minden embernek, akiket Isten szeret.
Végül Ferenc pápa megköszönte a vendégeknek, hogy eljöttek és elhozták értékes ajándékaikat. Megköszönte a Vatikánvárosi Állam Kormányzósága kreatív és nagylelkű elkötelezettségét is, amellyel mindezt megszervezte, majd a Szentatya apostoli áldását adta a jelenlévőkre és családjaikra.
Forrás: Vatikáni Rádió
Fotó: Vatican Media
Magyar Kurír
Forrás:magyarkurir.hu
Tovább a cikkre »