A mesterséges intelligencia (AI) 2024-ben négyszeres növekedést eredményezett a munkahelyi termelékenységben, és 56%-kal magasabb fizetést biztosított azoknak a munkavállalóknak, akik rendelkeznek annak használatához szükséges készségekkel. Ez több mint kétszerese a 2023-as 25%-os különbségnek. Az olyan álláshelyek száma, ahol az AI jelentős szerepet kap, 38%-kal emelkedett. Ez derül ki a PwC nemzetközi tanácsadócég elemzéséből, amely közel egy milliárd álláshirdetést vizsgált meg a világ hat kontinenséről.
2022 óta, amikor a generatív mesterséges intelligencia szélesebb körben kezdett elterjedni, az AI által leginkább befolyásolt ágazatok – mint például a pénzügyi szolgáltatások vagy a szoftverkiadás – munkahelyi termelékenysége közel négyszeresére nőtt: a 2018 és 2022 közötti 7%-ról 27%-ra a 2018 és 2024 közötti időszakban. Ezzel szemben azokban az ágazatokban, amelyeket kevésbé érint az AI – például a bányászat vagy a szállodaipar –, a termelékenység egy százalékponttal csökkent ugyanezen időszak alatt.
A munkáltatók által elvárt készségek 66%-kal gyorsabban változnak azokban a szakmákban, amelyeket az AI használata jelentősen érint. Az elemzés szerint a mesterséges intelligencia alkalmazása nem vezetett sem munkahelyek megszűnéséhez, sem alacsonyabb bérezéshez. Az álláshirdetések száma ugyanolyan mértékben nő mind az AI által befolyásolt munkakörökben, mind pedig azokban, amelyek nagy mértékben automatizálhatók.
Az AI-t alkalmazó iparágakban a bérek kétszer olyan gyorsan emelkednek, mint azokban, amelyeket az AI kevésbé érint.
„Ha az összes álláshirdetést vizsgáljuk, látszik, hogy a munkáltatók már nem helyeznek olyan nagy hangsúlyt a formális végzettségre – ez különösen igaz azokra a pozíciókra, ahol a mesterséges intelligencia napi szinten is szerepet kap. Az ilyen munkakörök esetében a felsőfokú végzettséget megkövetelő állások aránya 2019 és 2024 között 66%-ról 59%-ra csökkent. Azoknál a pozícióknál, ahol az AI egyes feladatok automatizálását segíti, ez az arány 53%-ról 44%-ra esett vissza”
tette hozzá a vállalat.
teraz.sk
Nyitókép: canva.com
Forrás:korkep.sk
Tovább a cikkre »