Előzetes letartóztatásba helyezték az emberöléssel gyanúsított kassai rendőrt. Az ügyész indítványáról szerdán döntött a Kassai Városi Bíróság. Az ügyész megerősítette a hírt a sajtónak, és hozzátette, a gyanúsított panaszt nyújtott be a bíróság döntése ellen.
A gyanú szerint a rendőr november 5-én súlyos sérüléseket okozott egy bűncselekmény miatt őrizetbe vett férfinak, aki másnap a kórházban meghalt. A rendőr ellen kedden (november 12.) indított büntetőeljárást a Belső Ellenőrzési Hivatal (ÚIS) nyomozója,
12-től 15 évig terjedő szabadságvesztésre ítélheti a bíróság.
Az ügyet felügyelő ügyész indítványozta a gyanúsított előzetes letartóztatásba helyezését, azzal az indoklással, hogy attól lehet tartani, befolyásolni fogja a tanúkat, vagy más módon akadályozza a nyomozást. A gyanúsított eltakarta az arcát, amikor a sajtó jelenlétében, rendőrök kíséretében bevonult a tárgyalóterembe. A előzetes letartóztatás ellen benyújtott panaszáról a kerületi bíróság dönt.
Hétfőn (november 11.) a Belső Ellenőrzési Hivatal a kassai speciális rendőrökkel közösen hajtotta végre az „Exces” fedőnevű akciót,
és hivatali jogkörrel való visszaélés gyanúja miatt őrizetbe vették a kassai rendőrkapitányság két rendőrét.
A gyanú szerint a rendőr több sérülést okozott az őrizetbe vett személynek a fején, az arcán és más testrészein, ami miatt agyduzzanat következett be.
„A kassai Louis Pasteur Egyetemi Kórházba szállították a sérültet, ahol november 6-án megműtötték, eltávolították az agyából a vérömlenyt, de a férfi meghalt a kórházban – közölte a belügyminisztérium. A másik rendőrt szabadon engedték. A sajtóban megjelent információk szerint a rendőr a Tóvárosi lakótelep egyik hipermarketjében bántalmazta a férfit, akit alkohollopás közben értek tetten.
Az ellenzéki KDH szigorú büntetőjogi felelősségre vonást követel a rendőri túlkapás miatt – jelentette ki Viliam Karas, a KDH alelnöke. A mozgalom az óvintézkedésekre is kíváncsi, amelyekkel elérik, hogy a rendőrök a törvényes keretek között és az előírások szerint intézkedjenek.
„Kérdéseink vannak a belügyminiszterhez és a rendőrfőkapitányhoz is, milyen lépéseket tesznek, hogy a rendőrök a törvényes keretek között és az előírások szerint intézkedjenek, és az embereknek ne kelljen tartaniuk tőlük”
– közölte Karas. Hozzátette, egyre romlanak a felderítettségi mutatók.
„A testületnél csökken a morál és a rend, ennek következménye a rendőri brutalitás növekedése” – hangsúlyozta.
A KDH szerint leépül az állomány, részben azért, mert sok rendőr hagyja el a testületet, másrészt azok miatt a változások miatt, amelyeket Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) belügyminiszter és a rendőr-főkapitányság új vezetése foganatosított.
TASR/Felvidék.ma
Forrás:felvidek.ma
Tovább a cikkre »