Lengyelország szerdán jelezte, hogy nem járul hozzá annak a megállapodásnak az elfogadásához, amely a Magyarországnak járó uniós forrásokról szóló megegyezést is tartalmazza. A hivatalos indokként a globális minimumadó, de a külpolitikai elemző szerint a vétó lengyel belpolitikai kommunikációs eszköz lehet.
„A Magyarország uniós forrásairól csomagban akar határozni az Európai Tanács, ami azt jelenti, hogy négy elemet egyszerre kívánt a hétfői politikai kompromisszum értelmében a szerdai írásbeli döntéshozatalban rögzíteni” – magyarázta az InfoRádióban Feledy Botond külpolitikai elemző.
A négy elem az Ukrajnának szánt 18 milliárdos hitelcsomag, a globális társasági minimumadó, a magyar helyreállítási terv, illetve a szintén Magyarországot érintő jogállamisági kondicionalitási eljárás lezárásának elfogadása, amihez az összes tagállam konszenzusa szükséges.
Lengyelország az utolsó percben jelezte, hogy mégsem tudja ezt elfogadni, hivatalosan azért, mert a globális minimumadóval van újra problémája. Az elemző felidézte, hogy egyrészt Lengyelország már korábban is vétózta a minimumadót, majd elfogadta a nyár folyamán, most mégis felemelte a szavát, másrészt politikai értelemben Varsóban „óriási vihar van”, mert szerdán jelentette be Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök, hogy
az Európai Unió igazságszolgáltatással kapcsolatos észrevételeinek mégis eleget kívánnak tenni.
Eddig ezt a lengyel kormány több hónapja vitatta, és most kitört a politikai vihar: ellenérzését jelezte részben a lengyel köztársasági elnök, Andrzej Duda és a kisebbik koalíciós partnert képviselő igazságügyi miniszter, Zbigniew Ziobro is.