Fél év alatt 49 ember halt meg lakástűzben, és közel háromszázan sérültek meg

Fél év alatt 49 ember halt meg lakástűzben, és közel háromszázan sérültek meg

2022 első félévében összesen 4136 lakástűzhöz riasztották a katasztrófavédelem tűzoltóegységeit, 321-el több alkalommal, mint a tavalyi év hasonló időszakában – közölte kedden a Katasztrófavédelem Kommunikációs Szolgálata.

A tűzesetek során 49 ember vesztette az életét, héttel többen, mint 2021 első hat hónapjában.

A lakástüzek során 298-an megsérültek, többségük füstmérgezést szenvedett. A tűzoltók az égő épületekből összesen 210 embert mentettek ki.

A tűzoltók rámutattak, a leggyakrabban idős emberek veszítik életüket, mert mire észlelik a tüzet, már annyi mérgező égésterméket belélegeztek, hogy nem képesek menekülni.

Az első félévben keletkezett lakástüzek eloltásához 8334 technikai eszközre volt szükség. Az épületekben összesen 345 ezer négyzetméternyi terület vált a lángok martalékává.

Felelőtlenség és műszaki hiba okozza a legtöbb tüzet

A legtöbb lakástűz nyílt láng használatára, valamilyen elektromos vagy fűtési hibára, illetve főzésre vagy dohányzásra volt visszavezethető. A lángok leggyakrabban kéményben vagy konyhában csaptak fel, de nem ritka, hogy hálószobában, tárolóban, illetve nappaliban keletkezik tűz.

Hírdetés

A tűz pontos keletkezési helyét, idejét és okát 173 esetben kellett tűzvizsgálati eljárás keretében feltárni, 83 helyen szándékos gyújtogatás miatt csaptak fel a lángok. 194 épület oltásakor gázpalackok nehezítették a katasztrófavédelem tűzoltóegységeinek a munkáját.

A füstérzékelő életet menthet

A tűzoltók néhány tippet is adtak a túléléshez és kárelhárításhoz: azt írták, a lakástüzek megelőzése érdekében éljünk az ingyenes kéményseprés lehetőségével, emellett évente egyszer ellenőriztessük a fűtőeszközeinket is. Ha régi házban élünk, rendszeres időközönként érdemes felülvizsgáltatni az elektromos hálózatot is.

Tanácsos a konyhába, hálóba, nappaliba füstérzékelőt elhelyezni. Olyan lakásban, házban, ahol füstérzékelő működött, senki nem sérült meg, és mivel hamar észlelték a tüzet, jelentős károk sem keletkeztek.

A csendes gyilkos

Az első félévben 571 alkalommal riasztották szén-monoxid miatt a tűzoltókat. A tavalyi év első félévéhez képest csökkent a sérülések és a halálesetek száma, de még így is 88 ember szenvedett valamilyen fokú szén-monoxid-mérgezést, nyolc ember pedig meghalt.

Egy kandalló, cserépkályha, vaskályha, vegyes tüzelésű kazán, sőt egy fali vízmelegítő is veszélyforrás lehet, ha működtetése közben nem biztosított a megfelelő levegő-utánpótlás. Szerencsére egyre több háztartásban van szén-monoxid-érzékelő, amely nagyban növeli az otthon biztonságát.


Forrás:alfahir.hu
Tovább a cikkre »