Feketére festett arccal fotózták le a kanadai kormányfőt, most nem győz bocsánatot kérni

Feketére festett arccal fotózták le a kanadai kormányfőt, most nem győz bocsánatot kérni

Elnézést kért, és mély sajnálatát fejezte ki Justin Trudeau kanadai miniszterelnök csütörtökön, mert egy most nyilvánosságra került, 2001-es jelmezbálon készült fényképen feketére festett arccal látható egy főiskolai mulatságon.

„Haragszom magamra, és csalódott vagyok”

– jelentette ki Trudeau újságíróknak a repülőgépén, útban egy kampánygyűlésre.

A 2001-ben, a West Point Grey főiskolán készült fotó, ahol Trudeau akkoriban tanított, a politikust Aladinnak öltözve ábrázolja, feketére festett arccal és kezekkel, turbánban és köntösben. A jelmezbál témája egyébként az Ezeregyéjszaka volt.

Trudeau azt is bevallotta, nem az volt az első alkalom, hogy feketére festette az arcát: egyszer egy tehetségkutató műsorban elénekelte az ismert afroamerikai énekes, Harry Belafonte Banana Boat Song című dalát

A liberális miniszterelnök elnézést kért, és leszögezte: vállalja a felelőssége

 „Ostoba dolog volt”

Hírdetés

– mondta, hozzátéve, hogy abban az időben az ilyen dolgok nem számítottak rasszistának, de most már a társadalom ezt másként ítéli meg.

A miniszterelnök, aki számtalanszor hangot adott a multikulturalizmus és a tolerancia iránti elkötelezettségének, maga is indul az október 21-én tartandó általános választásokon.

„A feketére festett arc ugyanolyan rasszista volt 2001-ben, mint 2019-ben”

– vágott vissza a konzervatívok vezetője, Andrew Scheer, akit elemzők Trudeau legnagyobb riválisának tartanak.

Hasonló bírálatot fogalmazott meg a baloldali Új Demokraták élén álló Jagmeet Singh szikh politikus is, aki maga is turbánt visel.

Exclusive: Justin Trudeau wore brownface at 2001 ‘Arabian Nights’ party while he taught at a private school, Canada's Liberal Party admits https://t.co/j3UobfYNIF

— TIME (@TIME) 2019. szeptember 18.

A 47 éves Trudeau-nak, aki gyakran hangoztatta, hogy miniszterelnöksége idején Kanada több menekültet fogadott be, mint az Egyesült Államok, továbbá az ő mandátuma alatt legalizálták a kannabiszt Kanadában, nem ez az első botránya idén. A kormányfő belekeveredett az SNC-Lavalin nevű építőipari cég körül kipattant botrányba is, amely során a vállalt több millió dollár kenőpénzt fizetett Moammer Kadhafi egykori líbiai diktátornak és családtagjainak megbízásokért cserébe. Trudeau nyomást gyakorolt Jody Wilson-Raybould kormánya akkori igazságügyi miniszterre, hogy a montreali cég ellen ne induljon büntetőeljárás

Mario Dion, az ország etikai és összeférhetetlenségi ügyeket vizsgáló parlamenti biztosa augusztusban úgy vélte, hogy a Trudeau arra használta a befolyását, hogy megakadályozza, ellehetetlenítse, majd hiteltelenné tegye a miniszter döntését. Trudeau a Dionnal folytatott beszélgetésében tagadta, hogy szabályellenesen próbálta befolyásolni a minisztert, később pedig azzal védekezett, hogy ő csak kanadai munkahelyeket akart megvédeni.

Az ügybe az október végi választáson akár az egész kormány belebukhat.


Forrás:ujszo.com
Tovább a cikkre »