Farsangi maskara, kiszebáb és tepertős pogácsa – Évadnyitó a Nagyberegi Tájházban

Farsangi maskara, kiszebáb és tepertős pogácsa – Évadnyitó a Nagyberegi Tájházban

Ismét élettel telt meg a Nagyberegi Tájház. A karanténhelyzet miatt hosszú kényszerpihenő után – természetesen a szükséges szabályok betartásával – a Pro Cultura Subcarpathica (PCS) szervezésében a Csoóri Sándor Alap támogatásával a héten megtarthatták az idei első foglalkozást.

A hagyományoknak és az időszaknak megfelelően ezúttal eleink téli elfoglaltságának felelevenítése mellett a farsangi szokások,

illetve az erre az időszakra jellemző ételek megismerésével zajlott az évadnyitó foglalkozás.

A megjelenteket Gál Adél, a PCS munkatársa köszöntötte.

Abbéli örömének adott hangot, hogy a korábbi online kapcsolattartás után végre jelenléti oktatásra is lehetőség nyílik. Normál időszakban ilyentájt farsangi mulatságot is szerveztek, de idén még sajnos erre nincs lehetőség, mondta.

Majd beszélt a jellegzetes farsangi szokásokról, így többek között a szűzgulyahajtásról, a farsangfarkán tartott kiszebábégetésről, s bár a busó alakoskodásnak vidékünkön nincs hagyománya, de a magyar kultúrkörhöz tartozik, így a búsójárás szokása is terítékre került.

A Beregszászi Kossuth Lajos Középiskola ötödikesei ezúttal pálcikababát, pici kiszebábot, illetve busómaszkot készítettek.

Hírdetés

A Nagyberegi Tájház munkatársai fontosnak tartják, hogy a fiatalok megismerkedjenek eleik munkaalkalmaival is. Ezúttal a téli időszakra jellemző szövéssel barátkoztak, beülhettek az esztovátába, és kipróbálhatták, milyen ügyesen tudják a láncfonalak között átvezetni a vetélővel a keresztfonalat, meg a lábitóval mozgatni a nyüstöt. 

Immár hagyomány, hogy egy-egy foglalkozás alkalmával az egykori konyha, a kemence használatába is betekintést nyernek, illetve megkóstolnak valamilyen finomságot. Ezúttal Olasz Piroska irányításával finom tepertős pogácsa készült, amit aztán a foglalkozás végén közösen fogyasztottak el. 

Gál Adél arról is tájékoztatta a sajtó képviselőit, hogy a február-március folyamán szerdánként megtartott foglalkozásokon a mostani kézműveskedésen kívül

kipróbálhatják a gyerekek a csuhéfonást, a gyöngyfűzést, az agyagozást, készítenek népi játékokat, húsvéti kopogtatót és hímest is festenek majd.

Olyan ételeket is megkóstolhatnak – és természetesen az elkészítésükben is részt vesznek –, amelyeket eleink nagy szeretettel fogyasztottak így télvíz idején.

Sül itt majd a hagyományos farsangi szalagosfánk mellett csörögefánk, kifli, málépogácsa, húsvét előtt pedig kipróbálhatják a sárgatúró készítését is. Amikor pedig az időjárás engedi, akkor a szabadban régi gyermekjátékok felelevenítésével múlatják az időt. 

A foglalkozásokon előzetes bejelentkezés alapján vehetnek részt az iskolások.

Kovács Erzsébet


Forrás:karpatinfo.net
Tovább a cikkre »