Biztonsági okokból szünteti meg a kormány az Ügyfélkapu szolgáltatást, helyette érkezik az Ügyfélkapu+, valamint a Digitális Állampolgárság applikáció az online ügyintézéshez.
Két éve, 2022 nyarán indult el az Ügyfélkapu+ fejlesztése, amely a Központi Azonosítási Ügynökön (KAÜ) keresztül érhető el, és amely az egyik mód lesz, ami felváltja az Ügyfélkaput – írja a Portfolio. A kétfaktoros „dupla” védelem lényege, hogy ezáltal illetéktelenek még az ügyfélkapus felhasználónévvel és jelszóval sem tudnak bejelentkezni az elektronikus ügyintézési felületekre, mert még egy védvonalat kell átlépniük.
A fejlesztésért felelős NISZ Zrt. weboldalán azt írják, a kétlépcsős azonosítás lényege, hogy
a széles körben elterjedt és általánosan használt jelszó alapú, egyfaktoros azonosítási módot kiegészíti egy következő faktorral, amely kizárólag az adott felhasználó birtokában lévő mobileszközhöz köthető.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a felhasználónak bejelentkezéskor az ügyfélkapus felhasználónéven és jelszón kívül egy harmadik adatot, a mobiltelefonjára vagy tabletjére telepített hitelesítő (authenticator) alkalmazás által előállított, egyszer használatos, 30 másodpercenként frissülő kódot is meg kell adnia – írja a lap. A hitelesítő alkalmazáshoz nincs szükség internetre, az alkalmazás a saját belső ideje alapján generál ideiglenes kódot.
Az Ügyfélkapu+ szolgáltatás ingyenes, használatához Ügyfélkapu regisztráció és egy, lehetőség szerint kamerával rendelkező mobileszköz szükséges, amely képes futtatni a független hitelesítő alkalmazásokat. Ezek az appok adják azt a kódot, amit (a régebbi SMS-es megoldásokhoz hasonlóan) be kell írni a bejelentkezési felületen.
A felhasználó először kiválasztja az Ügyfélkapu+ igénylése menüpontot, majd a „Tovább az Ügyfélkapu+ igényléshez” gombra kattintva tudja párosítani az eszközeit a szolgáltatással. Erről a fejlesztő NISZ egy magyarázó videót is készített:
A DÁP alkalmazást érdemes mindenkinek letölteni és aktiválni, ugyanis a most elérhető alapfunkciókon túl sorra érkeznek majd ide azok az új állami digitális ügyek, amiket mobilról, egyszerűen lehet majd elérni – írja a lap. Ahhoz, hogy az app működjön, egy okostelefonra, magyar mobilszámra, személyazonosító okmányra van szükség, és el kell menni egy kormányablakba regisztrálni.
Maga a regisztrációs folyamat pár percet vesz igénybe, az azonosítás pedig egy QR-kód beolvasásával történik.
A Digitális Állampolgár applikáció alkalmas hivatalos rendőri igazoltatásra. E!zt 2026-ra ki szeretnék terjeszteni az összes nagy hazai állami szervre, és szintén 2026-ban az EU-n belüli személyazonosításra alkalmas okmányok digitalizációja is megnyílhat. Bekerülnek a saját tulajdonú autók és ingatlanok, sőt, az első digitális okmány, az erkölcsi bizonyítvány is.
Az első 10 esemény, amit az Európai Bizottsággal egyeztetve bekerül majd a DÁP applikációba, a következők lesznek: ha az állampolgár
Ezen életesemények digitalizálásai 2027 végéig jelennek majd meg, az egyik első az autóvásárlás lesz.
Forrás:infostart.hu
Tovább a cikkre »